Wersja kontrastowa

Polska, Wielkopolska, Uniwersytet Poznański

Konferencja naukowa „Polska, Wielkopolska, Uniwersytet Poznański z perspektywy 100-lecia” rozpoczęła cykl konferencji organizowanych z okazji setnego jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego. Uczestniczyły w niej uczelnie wyrosłe z dawnej Wszechnicy Piastowskiej.

Dwudniowa konferencja odbywająca się w Collegium Minus prezentuje wybrane wyniki badań naukowych na temat m.in. okoliczności, które umożliwiły odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, przebiegu tych wydarzeń i ich rezultatów.

Wydarzenie otworzył rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki.

- Chciałbym złożyć podziękowania organizatorom na ręce prof. Stanisława Jankowiaka, koordynatora medycznego, jako, że Zakład Najnowszej Historii Polski Wydziału Historycznego to ta grupa uczonych, która podjęła się trudu organizacji konferencji. Jednocześnie chciałbym zachęcić do udziału w innych planowanych wydarzeniach, które są związane ze stuleciem.

Czytaj też: PTPN uczciło 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Prorektor Uniwersytetu Medycznego prof. Michał Musielak zaznaczył dobrą współpracę między uczelniami.

- Stulecie jest okazją, żeby podkreślać, to co nas łączy, a więc jedność i służenie społeczeństwu. Kontekst jest jeszcze inny czyli  ustawa 2.0, która stawia pytanie na jakiej platformie nasze uczelnie mają współpracować.

- Bardzo dobrze się stało, że pierwsza konferencja w jubileuszowym roku ma charakter historyczny, niepodległościowy, bo od czego będziemy zaczynać? Od początku. Kolejne jubileuszowe konferencje odbędą się niebawem – zapowiedział prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Gornowicz.

W uroczystości uczestniczył również m.in. wiceprezydent miasta Poznania Jędrzej Solarski, marszałka województwa wielkopolskiego reprezentowała Krystyna Czajka oraz dyrektor oddziału IPN w Warszawie prof. Jerzy Eisler.

Drugiego dnia konferencji naukowcy reprezentujący cztery uczelnie, które maja swój początek we Wszechnicy Piastowskiej (UAM, UPP, UMP, AWF) będą dyskutować o Uniwersytecie Poznańskim jako rezultacie odzyskania niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

 

Wydział Historii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.