Medale stulecia dla wybitnych sportowców

Krzysztof Smura Fot. Przemysław Stanula

Medale rozdane. Stulecie UP tym razem na sportowo. Dziś wieczorem nagrodzono najlepszych sportowców i trenerów czterech poznańskich uczelni. Osobną kategorię stanowili uczestnicy Półmaratonu Stulecia, którzy odebrali nagrody pieniężne i puchary.

- Sport zawsze miał znamienite miejsce. A w Poznaniu zaczęło się od Eugeniusza Piaseckiego – rozpoczął spotkanie Krzysztof Ratajczak z Radia Poznań, który wraz z Markiem Lubawińskim z Głosu Wielkopolskiego prowadzili sportową galę.

Gości powitał rektor AWF, prof. Dariusz Wieliński – Obecność olimpijczyków, sportowców, zwalnia mnie z preambuły opowiadania tego czym jest sport. Tę galę świętujemy w sposób szczególny. To nic nowego w naszej kulturze - mówił - Dziękujemy wybitnym studentom i absolwentom. Dziękujemy za medale i rekordy. Ten wieczór jest podziękowaniem za waszą pracę. To wy jesteście dziś Leonidasami z Rodos.

Sporo miejsca w trakcie uroczystości zajęło przemówienie prof. Ryszarda Wryka – znawcy sportu studenckiego, który przypomniał historię sportu akademickiego w Poznaniu i najważniejsze nazwiska i dokonania sportowców.

- 225 poznaniaków startowało w olimpiadach od 1924 roku, a 38 należało do AZS – mówił prof. Wryk. - W uczelniach poznańskich studiowało 108 olimpijczyków.

Po przemówieniu wręczono medale. Otrzymali je wybitni sportowcy i trenerzy z każdej uczelni osobno. Od nazwisk mogło zakręcić się w głowie.

Izabela Dylewska, Piotr Mowlik, Karolina Naja, Grzegorz Nowak, Jan Szymański, Ryszard Kubiak, Mirosław Drozd, Tomasz Herkt, Tomasz Kryk, Włodzimierz Michalski, Tadeusz Osik, Werner Urbański, Włodzimierz Węcławek, Elżbieta Skorupska,Bożena Haglauer, Agata Miazga, Julia Przybylska, Anna Jagaciak Michalska, Zbigniew Grzeszczyk, Maria Lingowska, Piotr Jur, Marek Hyży, Maria Grześko, Damian Lisiecki, Michał Marciniak, Agnieszka Abrahamczyk, Karolina Perz, Andrzej Wałkowski Wojciech Weiss, Andrzej Witkowski, Mateusz Witkowski  to tylko część z listy nagrodzonych.

Uroczystość była też okazją do wręczenia nagród i pucharów w kilku kategoriach dla zwycięzców Półmaratonu Stulecia Uniwersytetu Poznańskiego. Oto oni:

Absolwenci:

1/ Sylwester Augustyński

2/ Rafał Grabski

3/ Filip Graczyk

Czytaj też: Dzień sportu na cztery kolory

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu