Wersja kontrastowa

Berła, łańcuchy i pierścienie przy Lubrańskiego 1

W Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Lubrańskiego 1 zaprezentowane zostały insygnia rektorskie ośmiu uczelni w Poznaniu. Wystawa została zorganizowana z okazji 500-lecia założenia Akademii Lubrańskiego oraz 100-lecia szkolnictwa wyższego w Poznaniu. 

Pionierskie przedsięwzięcie jakim jest zestawienie ośmiu kompletów symbolicznych przedmiotów należących do kolejnych rektorów poznańskich uczelni ma miejsce w dawnej Akademii Lubrańskiego, czyli w miejscu pierwszego znaczącego ośrodka kształcenia w Wielkopolsce. Jak podkreśla kurator wystawy Michał Błaszczyński insygnia powstały w różnym czasie, a niektóre z nich zmieniały się razem z historią uczelni.

-Większość przedmiotów obecnych na wystawie prezentowanych jest w triadach: łańcuch, berło oraz pierścień, które stanowią podstawowy zestaw insygniów rektorskich, a każde z nich posiada osobne, symboliczne znaczenie. Znakiem graficznym wystawy jest jedno z ogniw łańcucha Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest to element, który podobnie jak geny przekazywane dzieciom przez ich rodziców przeniknął do insygniów uczelni wyodrębnionych ze struktur najstarszego poznańskiego uniwersytetu.

Wśród eksponatów znajdują się  m.in. insygnia z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Mam świadomość, że kontynuuję dzieło swoich poprzedników. Chociażby obecność w moim gabinecie portretów dotychczasowych rektorów pokazuje, że na każdym rektorze spoczywa odpowiedzialność za kontynuowanie tego, czym jest uniwersytet – mówił podczas wernisażu JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Czytaj także: PTPN uczciło 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Na wystawie zostały zaprezentowane insygnia ośmiu poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu  Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Artystycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.   Wystawa czynna jest do 2.03.2019 r. Natomiast 23 lutego o godz. 10:00 odbędzie się specjalne oprowadzanie kuratorskie.

 

Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.