Wersja kontrastowa

Andrea Bocelli wystąpił na 100-lecie UP

Jagoda Haloszka; fot. Adrian Wykrota

Na Stadionie Miejskim w Poznaniu wystąpił Andrea Bocelli. Wydarzenie uświetniło jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Na widowni zasiedli zarówno pracownicy czterech uczelni, studenci i absolwenci, jak i fani włoskiego tenora z kraju i zagranicy. Występ artysty był największym biletowanym koncertem muzyki klasycznej w Polsce.

Andrea Bocelli to światowej sławy włoski tenor, kompozytor, autor piosenek oraz producent muzyczny, najbardziej znany z wykonywania utworów takich jak: „Time to Say Goodbye (Con te partirò)”, „Canto della Terra”, „Vivere”, czy „Nessun dorma”.Występy tenora  zawsze przyciągają tłumy widzów. W Polsce artysta jest uwielbiany od lat, o czym świadczą jego częste występy w naszym kraju. Ale to wydarzenie w Poznaniu było jak do tej pory największym biletowanym koncertem muzyki klasycznej w Polsce.  Przygotowania do koncertu trwały od zeszłej soboty. To wtedy rozpoczęła się budowa sceny, instalacja nagłośnienia i ustawianie świateł, a dzień przed koncertem rozłożonych zostało 8 tysięcy krzeseł. Na trybunach i murawie Stadionu Poznań zasiadło około 25 tysięcy widzów.

- Cztery poznańskie uczelnie obchodzą wspólne stulecie. Planując te obchody chcieliśmy przeżywać je razem z mieszkańcami Poznania, bo jesteśmy częścią Poznania. Dlatego zaplanowaliśmy zaproszenie gwiazdy na uroczystości. Gdy rozglądam się po stadionie, to jestem przekonany, że dobrze wybraliśmy. To wydarzenie cieszy się największą publicznością z wszystkich naszych rocznicowych obchodów - mówił podczas powitania Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. - mówił podczas powitania Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. 

Czytaj także: Rektor Andrzej Lesicki. Weszliśmy w nowe stulecie

Koncert, który został podzielony na dwie cześci rozpoczął się od odśpiewania Gaudeamus Igitur przez przedstawicieli dziewięciu chórów uniwersyteckich biorących udział w Festiwalu Chórów Studenckich „Universitas Cantat, Następnie publiczność mogła usłyszeć fragment z opery Nabucco – pieśń Va pensiero, Come un Bel Di Umberto Giordano,  czy Czardasza Vittorio Montiego  Nie zabrakło również słynnego La donna e mobile oraz innych muzycznych „klasyków”, a także utworów z ostatniej płyty artysty pt. Si. m.in. Ave Maria. 

Na scenie wraz z tenorem zaśpiewali: Maria Aleida – sopranistka pochodzenia kubańskiego oraz Illaria Della Bidia – artystka prezentująca muzykę rozrywkową, pochodzącą jak Bocelli z Toskanii. Wystąpił także światowej sławy flecista – Andrea Griminelli. 70-osobową, powiększoną Orkiestrą Teatru Muzycznego dyrygował Carlo Bernini, a gościnnie wystąpiła Anna Nowak, koncertmistrz na co dzień grająca w Niemczech. 

Sto lat UP Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.