Wersja kontrastowa

Dziś startuje Noc Naukowców

Dziś w naszym mieście szczególna noc – Noc Naukowców. O tym, czego możemy się spodziewać i czego szukać późnym popołudniem i wieczorem na Kampusie Morasko rozmawiamy z dr Renatą Popiołek, koordynatorką projektu.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Naukowców jest ekologia. Skąd taki pomysł? Zdaje się, wcześniej nie było takich „tematycznych” Nocy.

 

Ekologia, Zielony Ład, czy szeroko pojęta ochrona środowiska to tematy, których od ponad dwóch lat wymaga od nas, przy składaniu wniosków aplikacyjnych, Komisja Europejska. Nie mamy zatem wyboru. Jeśli UAM chce pozostać w europejskiej rodzinie popularyzującej naukę musi się w te ramy również wpisywać. I to robimy.

 

 

 

Jak wydziały poradziły sobie z tym wyzwaniem. Chyba nie dla wszystkich było to łatwe zadanie?

 

Tak, moim zdaniem to nie było proste, zwłaszcza dla wydziałów humanistycznych i społecznych. Ostatecznie jednak to się udało. Promując Noc Naukowców piszemy, że wyraz „ekologia” w naszym programie odmieniany jest nie przez przypadki czy osoby ale przez dziedziny: nauki humanistyczne, przyrodnicze i ścisłe. I tak w istocie jest. Potrzebna była do tego kreatywność wielu osób. Nasi naukowcy i studenci zaangażowani w tworzenie programu NN bardzo lubią wyzwania, o czym przekonuję się każdego roku…

 

Czy wszystkie atrakcje NN będę dotyczyły ekologii?

 

Nie, to jakieś sześćdziesiąt procent propozycji, reszta to tematy dotyczące pozostałych obszarów.

 

 

 

Najmocniejsze punkty tegorocznej - ekologicznej – edycji NN według Renaty Popiołek?

 

Powiedziałabym: Kampus Morasko i wydziały tam stacjonujące na co dzień oraz goście, którzy w tym roku na potrzeby Nocy Naukowców, tam właśnie zlokalizowali swoje wydarzenia. 

A jeśli chodzi o mnie, to chętnie wybrałabym się do Collegium Geographicum, gdzie będzie można posłuchać o kryzysie raf koralowych a także wydrukować swój własny świat. Fajną propozycję przygotował Wydział Fizyki, gdzie będzie można m.in. zagrać na harfie laserowej. Często mówimy, „że jest średnio” – o tym, co to właściwie znaczy, będą dzisiaj mówić naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki. Biolodzy natomiast zapraszają na poszukiwanie kleszczy - nie brzmi to ciekawie? Wydział Prawa i Administracji zaprasza do zgłębiania zagadek kryminalistycznych, a Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa podpowie, jak przygotować swój pierwszy podcast. Bardzo chciałabym też dowiedzieć się, dlaczego pszczółki mają w swoim ulu chemiczne laboratorium, a także poznać tajniki światła. Fajnie brzmi też dla mnie pokaz świetlny na parkingu Wydziału Chemii.

Oczywiście, to jest taki mój naukowy "trip" marzeń. Mam nadzieję, że obowiązki pozwolą go choć w części zrealizować. 

 

Cały program dostępny jest tu: https://amu.edu.pl/wiadomosci/events/noc-naukowcow-2023

 

 

Na koniec moje ulubione pytanie: Noc Naukowców w liczbach. Lubię je ponieważ pokazuje jak wielki wysiłek jest potrzebny aby przygotować wydarzenie, takie jak to.

 

Proszę bardzo:

  • 13 wydziałów
  • 2 jednostki ogólnouczelniane
  • 80% wstęp wolny
  • 97% rezerwacji na tematy jej wymagające w systemie NN
  • ok. 2500 pracowników i studentów zaangażowanych w organizacje i realizację (naukowcy, administracja, techniczni)

oraz

  • setki faktur :) 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.