„Śmiało, odkrywaj świat” to hasło tegorocznej, 26. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który zaplanowany został na dni 15-20 maja. Na wszystkich, którzy w tym czasie zdecydują się odwiedzić siedziby dziewięciu jednostek partnerskich, czeka blisko 600 wydarzeń: pokazów, gier, prezentacji, warsztatów, wystaw, wycieczek i wielu, wielu innych.
– Tak bogaty program to efekt wytężonej pracy wielu osób, które na sukces tej edycji pracują już od lipca ubiegłego roku – mówi Anna Młynarczyk, dyrektor PFNiS. O skali tych przygotowań świadczy liczba 1899 koszulek, które zostały zamówione dla organizatorów i wolontariuszy wspierających festiwal. Tegoroczna edycja to też radość z największego – jak dotąd – dofinansowania. W tym roku na organizację festiwalowych wydarzeń udało się uzyskać z MEiN rekordową kwotę 553 801 zł. To pozwoli rozwinąć wiele działań, na które dotychczas nie było środków. Już teraz Anna Młynarczyk zapowiada zwiększoną obecność w mediach społecznościowych, a także uruchomienie nowych kanałów, na których promowane będą festiwalowe wydarzenia.
Po okresie pandemii organizatorzy PFNiS stawiają na wydarzenia odbywające się w formie stacjonarnej (choć z małymi wyjątkami). W programie znajdziemy między innymi warsztaty odsłaniające tajniki produkcji leków recepturowych, dowiemy się, jakie są ekologiczne alternatywy dla wszechobecnych plastików, a także jak kreatywność wpływa na nasze zdrowie. Festiwalowi goście będą mogli też wziąć udział w warsztatach tańca musicalowego, a także zbadać skład swojego ciała. Sporą atrakcją na pewno okaże się prezentacja poświęcona drukowi tkanek ludzkich czy warsztaty ekologicznych kosmetyków z – uwaga – wykorzystaniem średniowiecznych receptur. Sprawdzimy też nieograniczony potencjał LEGO. Tym razem o klockach będzie można porozmawiać w kontekście ich społecznego zaangażowania. To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, jakie dla festiwalowych gości przygotowali organizatorzy. Pełen program jest dostępny na stronie festiwalu: https://festiwal.amu.edu.pl
Inauguracja zaplanowana została na poniedziałek 15 maja w Pałacu Działyńskich, siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Jak zapowiada Anna Młynarczyk, w tych pięknych historycznych wnętrzach przeszłość harmonijnie łączyć się będzie z przyszłością. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN, a oprócz niego głos zabiorze młoda badaczka Olga Kotyk, prezeska Fundacji Web-Korki – Podarujmy Dzieciom Swój Czas. Sporą atrakcją będzie zapewne prezentacja Martyny Pietrzak, studentki weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, która w ubiegłym roku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego Agar Art. Pani Martyna „namalowała” portrety trzech wybitnych mikrobiologów: Roberta Kocha, Ludwika Pasteura i Odona Bujwida, wykorzystując różne gatunki bakterii. Tradycyjnie już dopełnieniem festiwalowych atrakcji w dniu 20 maja, na zakończenie festiwalu, będzie koncert, który odbędzie się w Auli Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
W ramach tegorocznej edycji uruchomiony zostanie też konkurs na nową identyfikację wizualną festiwalu. Będzie on skierowany do studentów uczelni partnerskich. Celem konkursu będzie odświeżenie i zdefiniowanie na nowo oprawy graficznej PFNiS. Szczegóły już niebawem.