9 czerwca 2022 r. w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego profesorowi Leszkowi Mrozewiczowi (UAM), wybitnemu znawcy historii starożytnej.
Uroczystość poprzedziła konferencja naukowa pt. Hellenizacja, romanizacja i jej granice. W 40. rocznicę książki Leszka Mrozewicza pt. Rozwój ustroju municypalnego a postępy romanizacji Mezji Dolnej, która składała się z referatów wygłoszonych przez prof. Danutę Musiał (UMK), prof. Sławomira Sprawskiego (UJ), prof. Andrzeja Łosia (UWr) oraz prof. Dariusza Słapka (UMCS). Pan Profesor wziął w niej udział przysłuchując się wszystkim referatom, a następnie uczestniczył w ciekawej dyskusji, którą moderowała prof. Małgorzata Pawlak (UWr). Słowo wstępne do obrad wygłosił prof. Krzysztof Nawotka (UWr).
Decyzja o nadaniu Panu Prof. Leszkowi Mrozewiczowi zaszczytnego tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego zapadła na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego 24 listopada 2021 r. (Uchwała nr 134/2021 Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego) i była zwieńczeniem wniosku złożonego przez Instytut Historyczny, wcześniej pozytywnie zaopiniowanego przez Radę Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych tegoż Uniwersytetu (Uchwała nr 21/2021). Recenzentami wniosku byli prof. Danuta Musiał (UMK) oraz prof. Mariusz Mielczarek (Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Łodzi). Na promotora został wyznaczony prof. Krzysztof Nawotka (UWr). O planowanym przez Uniwersytet Wrocławski wyróżnieniu prof. Leszek Mrozewicz dowiedział się od samego prof. Krzysztofa Nawotki, inicjatora wniosku. Miało to miejsce w trakcie Jubileuszu 70. Urodzin Profesora, zorganizowanego 9 grudnia 2021 r. w Auli Biskupa Jana Lubrańskiego UAM przez Jego Uczniów (prof. Katarzynę Balbuzę, dr. Michała Ducha, dr Zofię Kaczmarek, prof. Krzysztofa Królczyka oraz prof. Annę Tatarkiewicz).
Profesor Leszek Mrozewicz (ur. 5 listopada 1951 r. w Myśliborzu) specjalizuje się w zakresie historii antycznej, w szczególności historii starożytnego Rzymu. Jego zainteresowania badawcze dotyczą historii społecznej cesarstwa rzymskiego, dziejów Rzymu w epoce dynastii flawijskiej, historii limesu i prowincji nadgranicznych Imperium Romanum, procesów urbanizacyjnych i municypalizacyjnych w prowincjach nad Renem i Dunajem w I-III w. po Chr., romanizacji, kultów i przemian religijnych w warunkach prowincjonalnych oraz epigrafiki łacińskiej i prozopografii. Z UAM jest związany od początku swojej kariery naukowej. W 1979 r. doktoryzował się na podstawie dysertacji pt. „Rozwój ustroju municypalnego a postępy romanizacji w Mezji Dolnej”, habilitował się w 1988 r. na podstawie rozprawy pt. „Arystokracja municypalna w rzymskich prowincjach nad Renem i Dunajem w okresie Wczesnego Cesarstwa (I-III w.)”.
W latach 1991-1996 prof. Leszek Mrozewicz kierował Zakładem Historii Starożytnej Instytutu Historii na Wydziale Historycznym UAM, natomiast w okresie 1997-2012 – wydzielonym z poprzedniej jednostki Zakładem Historii Społeczeństw Antycznych IH UAM (ob. Pracownia Historii Starożytnej Grecji i Rzymu). W 2009 r. objął stanowisko dyrektora Kolegium Europejskiego UAM, w ramach którego utworzył Instytut Kultury Europejskiej. Tam też kierował Zakładem Kultury i Tradycji Antycznej (2009-2019). Za wszechstronną działalność naukową i pozanaukową profesor Leszek Mrozewicz uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagrody ministerialne oraz nagrody Rektora UAM za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. Za pracę dydaktyczną został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Profesor Leszek Mrozewicz jest ponadto laureatem nagrody Człowiek Roku 2011 Mediów Lokalnych Gniezna oraz nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego (2021).