Na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej rozpoczął się dwudniowy etap okręgowy XLVI Olimpiady Geograficznej, w którym bierze udział 60 uczniów z całej Wielkopolski.
Inicjatorką powstania ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej była prof. Anna Dylikowa. Na wniosek Zarządu Głównego PTG Minister Oświaty i Wychowania w 1974 r. powołał Olimpiadę Geograficzną oraz jej Komitet Główny, któremu powierzył całokształt spraw związanych z organizacją zawodów. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy geograficznej, rozbudzanie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania geografią, wykrywanie i rozwijanie uzdolnień, pobudzanie do twórczego myślenia oraz stosowanie umiejętności geograficznych w działaniu praktycznym.
- Uczestnictwo w Olimpiadzie Geograficznej stwarza uczniom okazję do pogłębienia wiedzy oraz zachęca do podjęcia studiów geograficznych. Finaliści i Laureaci etapu ogólnopolskiego Olimpiady są zwolnieni z egzaminu maturalnego, natomiast Laureaci zyskują możliwość podjęcia studiów we wszystkich uczelniach w Polsce. Ponadto, najlepsi uczestnicy mogą wziąć udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej lub Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej. Dlatego też każda z nich stanowi istotne i ważne wydarzenie dla polskiej geografii - podkreśla prof. UAM dr hab. Iwona Piotrowska, przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Poznaniu.
Czytaj także: 35 lat wypraw polarnych UAM
Olimpiada Geograficzna realizowana jest w trzech etapach – szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. W zawodach na poziomie II etapu udział biorą uczniowie, których prace z poziomu I etapu zostały ocenione najwyżej. Został on podzielony na dwie części. W pierwszym dniu odbywa się część pisemna składająca się z trzech podejść. Natomiast w drugim dniu uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki, uczestniczyć będą w dwóch częściach: quiz multimedialny, podczas którego zawodnicy odpowiadają na pytania ilustrowane zdjęciami oraz wypowiedź ustna uczestnika na wylosowany temat.
Zgromadzonych w sobotni poranek, w Auli im. Bogusława Krygowskiego przywitała prof. Beata Mikołajczyk, prorektorka kierująca Szkołą Nauk Humanistycznych:
- Cieszymy się, że dziś są z nami młodzi geografowie. To, że jesteście tutaj dowodzi, iż dobrze spożytkowaliście nie tylko talent, który posiadacie, ale także swój czas. Jesteście bardzo pracowici i wiecie czego chcecie. To wspaniałe cechy, które dają świetne perspektywy na przyszłość. To, że jesteście tutaj, to już jest sukces, bo dowiedliście swoją pracą, że aspirujecie do wyższych celów, które można osiągnąć poprzez naukę i dialog w uniwersytecie - mówiła.
Pierwszego dnia równolegle do kolejnych części pisemnych, Laboratorium Dydaktyki Geografii i Badań Edukacyjnych WNGiG przygotowało seminarium dla nauczycieli geografii, którzy przyjechali razem z uczniami. Zgromadzeni mogą wysłuchać m.in. wykładów: Kryzys wody na świecie, Metropolie współczesnego świata czy Atmosfera on-line, a także dowiedzieć się o aktualnej działalności, kierunków studiów geograficznych czy propozycji zajęć edukacyjnych dla uczniów.