Wersja kontrastowa

Zyta Czechowska: Dobry nauczyciel jest szczery

Zyta Czechowska spotkała się z przyszłymi nauczycielkami i nauczycielami, fot. Adrian Wykrota
Zyta Czechowska spotkała się z przyszłymi nauczycielkami i nauczycielami, fot. Adrian Wykrota

Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019 powiedziała przyszłym polonistkom i polonistom: - Dobry nauczyciel ma głębokie pokłady empatii, jest szczery i ma w sobie pokorę. Potrafi przyznać się do błędu, wie, co zrobił źle. Z takim nauczycielem dzieci będą chcieli się uczyć. Pedagożkę do Instytut Filologii Polskiej UAM zaprosiło Koło Żywych Metodyków "Metoteka".

Zyta Czechowska uczy w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Pracuje z dziećmi i młodzieżą już pierwszego roku pedagogiki specjalnej na UAM.

- Pochodzę z biednej rodziny, w którym było dziesięcioro dzieci, mojej mamy nie było stać, żebym mogła dojeżdżać codziennie na studia dzienne - dzieliła się swoimi doświadczeniami Zyta Czechowska. - Powiedziała, że jeśli chcę studiować muszę znaleźć sobie jakąś pracę, żeby studia sobie opłacić. Udało mi się znaleźć pracę w szkole specjalnej, o jakiej zawsze marzyłam.

 

Zyta Czechowska, fot. Adrian Wykrota

 

Zyta Czechowska przekonywała, że dobry nauczyciel to taki, który jest otwarty na dzieci, nie tylko wymaga, ale sam dużo od siebie daje, uczy się i doskonali. -- Dobry nauczyciel ma głębokie pokłady empatii, jest szczery i ma w sobie pokorę. Potrafi przyznać się do błędu, wie, co zrobił źle. Z takim nauczycielem dzieci będą chcieli się uczyć.

Czytaj: Jacek Dukaj. Jaki jest sens humanistyki?

 

Nauczyciel Roku 2019 realizuje innowacyjny program nauczania w zakresie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Chętnie korzysta z technologii komunikacyjno-informacyjnych. Prowadziła webinary z ramienia Stowarzyszenia "Mistrzowie Kodowania", przygotowuje kursy online w ramach współpracy z czasopismem "Matematyka". Tworzy materiały dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest współautorką wieloletniego autorskiego projektu sieci współpracy nauczycieli "Czas TIKa" i projektu "Moje TIKanie". Jest prekursorką wykorzystywania tabletów na szkolnych zajęciach. 

 

Zyta Czechowska

 

Prof. Anna Podemska-Kałuża, opiekunka Koła Żywych Metodyków "Metoteka" podkreśliła, że pomysł zaproszenia nauczycielki wyszedł od studentek i studentów, był to pomysł przemyślany i wpisujący się w formacyjny charakter działań podejmowanych na specjalności nauczycielskiej. - Przykład pani Zyty dowodzi, że warto, trzeba i należy się angażować niezależnie od czasów w jakich żyjemy. 

 

Zyta Czechowska

 

Konkurs Nauczyciel Roku organizuje tygodnik "Głos Nauczycielski". Laureatów wybiera jury, na którego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, prof. Stefan M. Kwiatkowski,

 

Wydarzenia Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.