W "Markowej Galerii Fotografii" Wydziału Fizyki odbył się wernisaż wystawy fotografii Waldemara Śliwczyńskiego. W projekcie „808,2 km” (jest to długość Warty od źródeł w Kromołowie, dzielnicy Zawiercia, do ujścia do Odry w Kostrzynie nad Odrą) Śliwczyński pokazuje wszystkie najważniejsze miejscowości nad Wartą i najważniejsze działania ludzi nad nią mieszkających. Próbuje w sposób usystematyzowany oddać stan rzeki w danym czasie i miejscu.
- Odwiedziłem z kamerą wszystkie większe miejscowości, przez które przepływa Warta, od źródeł w Zawierciu-Kromołowie, do ujścia w Kostrzynie nad Odrą. Przystępując do pracy chciałem przede wszystkim poznać rzekę, chciałem się z nią zaprzyjaźnić. Interesujące było dla mnie to, w jaki sposób człowiek „używa” rzeki, jak zagospodarowuje jej brzegi, jak zmienia krajobraz naturalny - mówi autor wystawy. - Jako fotograf-dokumentalista chciałem jedynie „zdać sprawę z tego, jak jest”, a nie wywoływać zachwytu i okrzyków: „jak tu ładnie!”. Dlatego przyjąłem „naukową” metodę, systematycznej, świadomej obserwacji i rejestracji napotkanych widoków, unikając ich estetyzacji.
Posłużyłem się wyłącznie techniką i technologią analogową: drewnianą kamerą wielkoformatową na błony o formacie 5 x 7 cala, czarno-białym materiałem światłoczułym, ręczną obróbką w klasycznej ciemni fotograficznej. Cały proces – od wywołania negatywu do sporządzenia odbitki – wykonałem osobiście w swoim laboratorium we Wrześni.
Czytaj też: Masoński skarb ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej
Waldemar Śliwczyński (1958) – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawca i redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” (do 2012) oraz „Wiadomości Wrzesińskich” (od 1991), właściciel Wydawnictwa Kropka Śliwczyńscy, absolwent kulturoznawstwa i filozofii na UAM w Poznaniu, mieszka i pracuje we Wrześni. Jego książki – „Cisza” (2008) oraz „Topografia ciszy” (2012) zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na Fotograficzną Publikację Roku.