Zapraszamy na webinarium. Jak rozmawiać w szkole o płci?

Jak rozmawiać w szkole o płci?
Obraz

Zespół UAM dla Najlepszych zaprasza nauczycielki i nauczycieli na webinarium wspierające: Jak rozmawiać w szkole o płci? Gościniami webinarium będą autorki książki „Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci?” – Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin i Joanna Sokolińska.

W książce, która jest połączeniem reportażu i eseju, Autorki próbują znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie w rozmowach z nastoletnimi osobami transpłciowymi (w tym niebinarnymi), ich rodzicami i specjalistami zajmującym się zdrowiem psychicznym (psychologami, psychiatrami, seksuolożką). Jak mówią autorki: „Podobnie jak wiele, żeby nie powiedzieć większość osób pracujących z młodzieżą, a także jak wielu rodziców zorientowałyśmy się, że współczesne nastolatki mają inne niż nasze pokolenie podejście do swojej tożsamości płciowej. Często zadając sobie pytanie "kim jestem?" piętnasto-, siedemnasto- a często już dwunastolatki rozważają: czy na pewno jestem dziewczynką, tak, jak mi powiedziono? Czym jest płeć? Czy mogłabym, mógłbym, ją odrzucić? Byłyśmy ciekawe co za tym stoi, jakie mogą być przyczyny, dla których tak wiele młodych osób jest transpłciowych. Szukałyśmy też odpowiedzi na pytania nurtujące wielu rodziców: jak reagować, gdy dziecko prosi, by zwracać się do niego innym imieniem? Czy pozwalać "uczennicy" na mówienie o sobie w rodzaju męskim? Czy tranzycja jest bezpieczna i czy to wszystko jest zmianą rewolucyjną, jak pojawienie się w latach 60-ych hipisów, czy też to tylko moda?”

Celem webinarium jest spotkanie się wokół tematu: jak w szkole, w relacjach z uczniami i uczennicami, z innymi nauczycielkami i nauczycielami, a także z rodzicami rozmawiać o płci. Porozmawiamy także o książce „Mów o mnie ono…” w kontekście jej przydatności w metodycznym warsztacie nauczycielsko-wychowawczym.

Bezpłatne spotkanie, które odbędzie się w ramach cyklu „Webinaria wspierające dla nauczycielek i nauczycieli” realizowanego przez UAM dla Najlepszych, poprowadzi pedagożka Sylwia Jaskulska z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zapraszamy 27 lutego o godz. 18:00.

Zgłoszenia przyjmujemy do 24 lutego.

Link do formularza do zapisów: https://forms.office.com/e/aU72JLw884

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy otrzymają link do webinarium.

Zapraszamy!

Informacje o gościniach i prowadzącej:

Joanna Sokolińska, socjolożka, uczestniczka całościowego szkolenia z psychoterapii dzieci i młodzieży, mama trójki nastolatków. Autorka książki "Nauczyciele. Wielki zawód" i współautorka (z Katarzyną Skrzydlowską-Kalukin) "Rodzin himalaistów".

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, dziennikarka, reporterka, członkini redakcji Kultury Liberalnej. Pracowała w wielu tygodnikach i dziennikach, m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polska Europa Świat, Dzienniku Gazecie Prawnej, Newsweeku, Wprost. Dziennikarsko zajmuje się tematyką społeczną, równościową, edukacyjną, zdrowiem psychicznym, rozwojem dzieci i młodzieży.Autorka książek, m.in. „Rodziny himalaistów” (wspólnie z Joanną Sokolińską), "Dziewięć rozmów o aborcji" (wspólnie z Krystyną Romanowską), "Twoje życie w moich rękach. Opowieść o polskiej służbie zdrowia".

Sylwia Jaskulska, dr hab., pedagożka, pracuje na stanowisku profesora w Pracowni Pedagogiki Szkolnej na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka, współautorka i współredaktorka kilku książek o szkole i kilkudziesięciu innych tekstów. Przewodnicząca Rady ds. Kształcenia Szkoły Nauk Społecznych UAM w Poznaniu, Członkini Rady Programowej Ośrodka Koordynacyjno-Programowego Kształcenia Nauczycieli UAM w Poznaniu. Honorowa Ambasadorka oddolnej ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej Rok Relacji w Edukacji.

Nauka Ogólnouniwersyteckie