Wyrażamy solidarność z Narodem Ukraińskim. List Rektor UAM

Fot. A. Wykrota

Szanowni Państwo,

letni semestr roku akademickiego 2021/2022 rozpoczął się od tragicznych wydarzeń – Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę. Tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, giną i cierpią ludzie. Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, co tylko możliwe, by pomóc osobom potrzebującym.

Na stronie głównej naszej uczelni uruchomiliśmy specjalną zakładkę, w której regularnie pojawiają się nowe informacje. W intranecie utworzone zostały formularze dla osób, które chcą nieść pomoc i tych, które tej pomocy potrzebują. Uniwersytet uruchomił również numer konta, na który można wpłacać datki na pomoc celową dla uchodźców z Ukrainy. Prowadzone są liczne zbiórki rzeczowe na wydziałach, cała nasza społeczność włączyła się w solidarną akcję pomocy. Za każdy gest, każdy przejaw pomocy serdecznie Państwu dziękuję.

W trakcie poniedziałkowych obrad Senat UAM podjął uchwałę wyrażającą solidarność z walczącym Narodem Ukraińskim, a w dniu dzisiejszym – zgodnie z decyzją MEiN oraz apelem do środowisk akademickich i elit intelektualnych w związku z agresją Rosji na Ukrainę postanowiłam zawiesić oficjalną współpracę z instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi. Deklaracja ta jest wyrazem sprzeciwu wobec działań wojennych wymierzonych w niepodległą Ukrainę, bezprecedensowego aktu agresji zagrażającemu pokojowi w Europie.

Nasz sprzeciw dotyczy działań polityków i rządów, nie jest on wymierzony w osoby narodowości rosyjskiej i białoruskiej. Apeluję do naszej akademickiej wspólnoty o życzliwość i zrozumienie dla przebywających wśród nas przedstawicieli tych narodów. Nasi rosyjscy i białoruscy studenci i współpracownicy znajdują się także w bardzo trudnej sytuacji. Podkreślam zatem, że wszystkie działania UAM mają na celu z jednej strony niesienie pomocy osobom skrzywdzonym przez wojnę, z drugiej: dobitne wyrażenie naszego sprzeciwu wobec agresji zbrojnej i zbrodniczej polityki, która w miejsce dialogu wprowadza bomby i czołgi.

Kończąc ten wyjątkowy list, chciałabym przywołać słowa uchwały Senatu, w której apelujemy do władz Federacji Rosyjskiej o natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych i wycofanie wojsk z terytorium Ukrainy.  Wszyscy mamy nadzieję na zakończenie wojny i powrót do współpracy badawczej kształtującej przyszłość świata, w którym żyjemy i za który odpowiadamy.

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska

Nauka Ogólnouniwersyteckie