UAM wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie!

Fot. A. Wykrota
Obraz
15 sierpnia opublikowany został ranking najlepszych szkół wyższych na świecie (Academic Ranking of World Universities) czyli tzw. Lista Szanghajska. Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obok UAM znalazło się jeszcze 11 innych uczeni z Polski. Najwyżej w rankingu są Uniwersytety: Jagielloński i Warszawski, które znalazły się w piątej setce. UAM zajął miejsce w dziesiątej setce obok Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej.

W tegorocznym zestawieniu najlepszą uczelnią świata, podobnie jak w poprzednich latach, został ogłoszony amerykański uniwersytet Harvarda. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. Trzecie miejsce wywalczył amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT). Na czwartym miejscu znalazł się brytyjski University of Cambridge, który rok wcześniej był na trzecim miejscu.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach „Nature” i „Science” oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych – publikowanych.

Nauka Ogólnouniwersyteckie