Wersja kontrastowa

Super robot z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM

Pierwszy robot w historii UAM już działa. Fot. Adrian Wykrota
Pierwszy robot w historii UAM już działa. Fot. Adrian Wykrota

Pierwsze ramię robotyczne w historii UAM uruchomiono dzisiaj w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM na Morasku. Supernowoczesny sprzęt znajdzie zastosowanie między innymi przy wykonywaniu testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. W uruchomieniu brała udział rektor UAM Bogumiła Kaniewska oraz prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

 

Jak już wcześniej informowaliśmy pracami zespołu naukowców kieruje prof. UAM Jakub Rybka, który z pasją zajmuje się wykorzystaniem nanomateriałów w biotechnologii i inżynierii biomedycznej. Obok prac nad wspomnianym testem prowadzi również badania dotyczące stworzenia biodrukowalnej łąkotki

Część zespołu pracująca w grupie prof. Jakuba Rybki

- Automatyzacja spowoduje, że wyeliminujemy ludzką niedoskonałość i ustrzeżemy się potencjalnych błędów – mówi prof. Jakub Rybka. - Ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Trzeba też dodać, że prace nad zautomatyzowaniem wykonywania testu poprzez wykorzystanie ramienia robotycznego prowadzone są przy współpracy z firmami Rob-Tech oraz Cellivia.  

- Stoimy tu w gronie trzech moich znakomitych poprzedników. Profesorów Marcińca, Marciniaka i Jurgi i wszyscy panowie rektorzy uczyli mnie tego, że jeśli mówimy o synergii nauki i technologii, o synergii pokoleń, synergii miasta i uczelni to CZT jest najlepszym miejscem by o tym mówić - stwierdziła w krótkim wystąpieniu prof. Bogumiła Kaniewska.- Przyznaję, że czuję się dzisiaj jak w Matrixie, bo przyjechałam do Państwa z konferencji poświęconej Jarogniewowi Drwęskiemu, na której wspominaliśmy uniwersytet sprzed stu lat. A teraz staję przed robotem. Projektem na przyszłość. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego projektu.

Misją Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM jest wyjście poza granice nauk podstawowych i połączenie odkryć akademickich z zastosowaniami w życiu codziennym. Zespół dąży do nawiązania współpracy zarówno z podmiotami naukowymi, jak i przemysłowymi, aby napędzać innowacje w biotechnologii. Działania Laboratorium prowadzone są w obszarach bionanomateriałów, biodruku 3D oraz immunodiagnostyki. 

 

Więcej w najbliższym wydaniu Życia Uniwersyteckiego.

 

Czytaj też: Prof. Jakub Rybka. Łąkotka prosto z drukarki

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.