Studiować można w każdym wieku. Mirosława Hallilović

Fot. P. Stanula

Po zakończeniu pracy w zawodzie inżyniera i przejściu na emeryturę Mirosława Halilović  postanowiła, że dalej będzie się rozwijać. Zaczęła od wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, potem dowiedziała się o kursie Chorwacki na wakacje – tym prowadzonym przez prof. UAM Joannę Rękas.

– To była ogromna inspiracja, aby znowu przybliżyć się do języków Bałkanów i przyjrzeć się zmianom, jakie w ostatnim, powojennym okresie zachodziły – wspomina pani Mirosława.

Wiadomość o tym, że może zapisać się na studia dzienne w IFS, przyszła niespodziewanie. Pani Mirosława, jak zresztą większość osób w jej wieku, była tym zaskoczona. Ostatecznie zdecydowała się podjąć wyzwanie i przystąpiła do rekrutacji.

Powodów, aby rozpocząć studia, było wiele. Jeden z nich to doświadczenie wojny i czystek etnicznych. Pani Mirosława przez wiele lat mieszkała w Bośni. Wojna sprawiła, że wróciła do Polski, teraz dzięki studiom kroatystycznym ma nadzieję lepiej zrozumieć ten czas, to, co tam się wydarzyło.

Na pytanie, czy trudno było wrócić do szkoły, odpowiada bez zastanowienia – oczywiście.

– Jestem absolwentką politechniki, studia humanistyczne wymagały ode mnie zmiany sposobu myślenia. To było duże wyzwanie, jednak po dwóch semestrach mogę powiedzieć, że weszłam już w ten sposób rozmyślania o świecie.

Jak wspomina, na początku odczuwała też niepokój na myśl o kontaktach ze studentami, z których większość mogłaby być jej wnukami. Początkowo wyczuwała z ich strony pewien dystans. Dzisiaj może już powiedzieć, że wszystko się poukładało. Bardzo w ułożeniu tych relacji pomogli jej wykładowcy.

– Weszliśmy w kontakt, ciekawią ich moje doświadczenia. Kiedy opowiadałam o wojnie, widziałam, że słuchali z zainteresowaniem. Mam wrażenie, że to również nas zbliżyło. Teraz podróżując przez Bałkany, widzą świat trochę inaczej niż w folderach turystycznych.

Są też korzyści, które płyną z drugiej strony.

– Jeśli osoba w wieku senioralnym otacza się młodymi ludźmi, sama staje się młoda, tak się czuje – proszę mi wierzyć. Tak że zachęcam do podejmowania studiów w każdym wieku – mówi.

zob. też. Prof.Joanna Rękas. Studia - polecam, ale też przestrzegam

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej