Wersja kontrastowa

Studenci, którzy przekroczyli równik

fot. Jakub Buda
fot. Jakub Buda

Studenci Wydziału Biologii UAM wybrali się w podróż naukową do Ugandy na Kurs Biologii Tropikalnej. Uczestnicy mieli okazję poznać unikalne środowisko lasu równikowego zlokalizowanego w Parku Narodowym Kibale.

W Kursie wzięło udział 12 wyłonionych w konkursie studentów z Wydziału Biologii UAM oraz pięciu naukowców, którzy na miejscu prowadzili zajęcia z entomologii, prymatologii, ornitologii i bioakustyki oraz z bioróżnorodności bezkręgowców. Celem Kursu Biologii Tropikalnej było zapoznanie studentów ze specyfiką biologii organizmów zamieszkujących strefę tropikalną Ziemi. Zajęcia prowadzone były na obszarze stacji biologicznej Uniwersytetu Makerere.

- Z doświadczenia wiem, że są kraje w Afryce, które są mniej zorganizowane logistycznie niż Uganda, która jest krajem dość turystycznym. Poruszaliśmy się w obrębie turystycznych miejsc. Sama stacja jest bardzo dobrze zorganizowana, a mianowicie jest tam woda i są regularne posiłki. Pod tym kątem nie przypominało to  typowej Afryki, o której można przeczytać w Internecie – wspomina dr Paweł Szymański.

Czytaj także: Wydział Biologii jedzie do Ugandy

W czasie wyjazdu zebrano ponad 400 GB materiałów dźwiękowych, zdjęć, filmów oraz danych, które następnie zostaną opisane i w niedługim czasie przedstawione.  Jak zapewniają organizatorzy kurs ma być organizowany w kolejnych latach, również dla studentów i badaczy z innych wydziałów UAM. Uważają, że ta wyprawa może stać się stażem życia. Więcej o wyprawie studentów i naukowców z Wydziału Biologii znajdziecie w przyszłym numerze Życia Uniwersyteckiego.

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.