Wersja kontrastowa

Odkrycia wokół Jeziora Lednickiego

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota
Obraz

Ponad 600 zabytków metalowych odkryto od marca wokół Jeziora Lednickiego. Największą grupę stanowią średniowieczne monety. W badaniach udział biorą poszukiwacze skarbów oraz archeolodzy z Instytut Archeologii UAM oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Badania obejmują obszar blisko 40 km kw. i rozpoczęły się w marcu br. „Udało nam się podjąć współpracę ze stowarzyszeniem, w którym działają detektoryści - poszukiwacze skarbów. Liczba zaangażowanych w przedsięwzięcie osób oraz badana powierzchnia wyróżnia nas na tle innych, podobnych projektów w Polsce" - powiedział PAP pomysłodawca projektu, dr Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Wśród odnalezionych skarbów znajdują się wspomniane powyżej monety jest też dużo guzików, okuć metalowych, kabłączków skroniowych (średniowiecznych ozdób głowy) oraz ołowianych kuli muszkietowych. 

Polecamy: Profesor Andrzej Wyrwa. Detektyw historyczny

Jak przypomniał w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy pracujący na UAM prof. Andrzej M. Wyrwa odbywające się badania są istotne z tego względu, że odbywają się w sąsiedztwie wyspy Ostrów Lednicki, gdzie znajdują się najstarsze relikty architektoniczne związane z początkami państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wyraził nadzieję, że badania wzbogacą obraz dziejów tego ważnego dla rozwoju Polski miejsca.

Znajdowane zabytki trafiają do zaawansowanej komputerowej bazy danych przygotowanej przez Lidię Żuk i Mikołaja Kostyrko. Każdy z detektorystów wyposażony jest w czasie poszukiwań w odbiornik GPS, dzięki czemu archeolodzy mogą bardzo dokładnie prześledzić pochodzenie zabytków i trasę, którą ci pokonują. „W teren zawsze udajemy się wspólnie i na bieżąco inwentaryzujemy odkrywane zabytki” - mówi.

 

Źródło Portal onet Poznań

Nauka Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.