Naukowcy UAM publikują w Vaccine

Fot. Jacek Wróblewski
Obraz

Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM, kierowane przez prof. J. Rybkę odniosło kolejny sukces. Tym razem dotyczy on publikacji w czasopiśmie Vaccine. Nie byłoby jednak kolejnej prestiżowej publikacji naukowców UAM, gdyby nie zaangażowanie tysięcy ochotników…

Publikacja ma miejsce w czasopiśmie Vaccine. To w nim naukowcy skupieni w Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM pod kierunkiem   prof. Jakuba Rybki opublikowali pracę: A cohort study reveals different dynamics of SARS-CoV-2-specific antibody formation after Comirnaty and Vaxzevria vaccination.

- Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu z projektu NCBiR „Wsparcie szpitali jednoimiennych”, w ramach którego nawiązaliśmy współpracę ze Szpitalem Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy oraz Wydziałem Biologii UAM – mówi prof. Jakub Rybka. – Efekt był możliwy do zrealizowania dzięki tysiącom ochotników, którzy wzięli udział w projekcie w ramach badań prowadzonych na UAM oraz w Szpitalu w Wolicy, za co chcielibyśmy serdecznie podziękować. Dzięki temu byliśmy w stanie wyprodukować i zwalidować własny test immunodiagnostyczny przeciwko antygenom wirusa SARS-CoV-2. To, jak i innowacyjny model statystyczny spowodowało, że opublikowaliśmy pracę przedstawiającą dynamikę tworzenia przeciwciał po kolejnych dawkach szczepień firm Pfizer oraz Astra Zeneca.

Z publikacją można się zapoznać TUTAJ

Nauka Ogólnouniwersyteckie