Krok w kierunku współpracy. AMU Staff Week for Ukraine

Obraz

- Nie możemy wspomóc waszej armii ale możemy przygotować wasze uczelnie na czas, kiedy ta wojna się skończył – mówił otwierając pierwsze AMU Staff Week for Ukraine „A step towards strategic collaboration” prorektor UAM prof. Rafał Witkowski.

Od dziś do czwartku przedstawiciele 26 ukraińskich uczelni obradują na UAM w ramach AMU Staff Week for Ukraine „A step towards strategic collaboration”. Podczas tygodniowej wizyty goście będą mieli okazję zaprezentować szerzej swoje uczelnie a także  porozmawiać na temat możliwości współpracy po zakończeniu wojny.

Spotkanie uroczyście otworzył prorektor UAM prof. Rafał Witkowski. Witając gości podkreślał on, że od czasów wojny, współpraca między naszym narodami bardzo się zacieśniła. Jej wyrazem jest również to spotkanie.

- Zaprosiliśmy tu Państwa aby porozmawiać o przyszłości. Nie jesteśmy w stanie wspomóc ukraińskiej armii w trakcie tej wojny ale jesteśmy w stanie przygotować wasze uczenie na sytuację po niej. Głęboko wierzymy, że zakończy się ona waszym zwycięstwem. Nie możemy jednak bezczynnie czekać na ten moment. Już musimy się na niego przygotować.

UAM od momentu inwazji Rosji na Ukrainę wspomaga studentów i naukowców z ukraińskich uczelni. Te działania udało się poszerzyć dzięki inicjatywie związanej, z programem Erasmus+. Środki finansowe, które były przeznaczone na współpracę z uczelniami w Rosji i Białorusi, po inwazji zostały “zamrożone”. UAM zwrócił się do Narodowej Agencji Programu Erasmus+ z wnioskiem o możliwość ich przesunięcia na działania skierowane na rzecz uczelni ukraińskich. W ten sposób udało się uruchomić ponad 30 tys. euro na organizacje 1st AMU Staff Week for Ukraine “A step towards strategic collaboration” i sfinansowanie pobytu w Poznaniu jego uczestników.

- Program ułożyliśmy tak, by goście nie tylko zapoznali się z UAM ale także byśmy lepiej poznali nasze uczelnie partnerskie oraz przedstawili im możliwości współpracy w ramach grantów Erasmus+ oraz NAWA – mówi dr Kostiantyn Mazur z Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej UAM. – Chcemy też zapowiedzieć organizację ponad 20 tematycznych szkół letnich dla studentów z naszych uczelni partnerskich, na których organizację UAM pozyskał dodatkowe środki, co umożliwi udział w nich ponad 900 studentów z Ukrainy – dodaje dr Mazur.

Podsumowaniem AMU Staff Week for Ukraine będzie okrągły stół, mający na celu poznanie potrzeb uczelni partnerskich, przeszkód i problemów z wdrożeniem konkretnych kierunków współpracy, realiów wdrażania tego typu pomysłów w Ukrainie i, co najważniejsze, wskazówek, jak UAM konkretnie może pomagać swoim partnerom.

Nauka Ogólnouniwersyteckie