Wersja kontrastowa

Jubileusz geografii po poznańsku!

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota

Na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu miały miejsce uroczystości zakończenia Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz obchodów Roku Polskiej Geografii połączoną z inauguracją 100-lecia poznańskiego ośrodka geograficznego, utworzonego w 1919 roku przez Prof. Stanisława Pawłowskiego.

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM zaczyna inaugurację 100-lecia poznańskiego ośrodka geograficznego, utworzonego w 1919 r. To właśnie wtedy, prof. Stefan Pawłowski związał swoje życie z Wszechnicą Piastowską, a Poznań zyskał naukowca o już ukształtowanym światowym autorytecie. Sto lat później, do Poznania przyjechali naukowcy z całej Polski, aby móc wspólnie świętować założenie poznańskiego ośrodka badawczego.  

- Chciałbym wyrazić ogromną radość z tego tytułu. Wszystko zaczęło się od Katedry kilkuosobowej, a dziś mamy Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych. Miejsce to jest bardzo silne pod względem kadrowym, ponieważ większość nauczycieli to profesorowie, doktorzy habilitowani, którzy wyróżniają się niesamowitymi osiągnięciami naukowymi. Życzę, aby w trakcie ewaluacji dyscyplina ta otrzymała kategorię A+ - podkreślał prorektor ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas.

Czytaj także: Prof. Marek Kwiek komentuje listę wydawnictw

Obchody jubileuszu 100-lecia Poznańskiej Geografii łączą się z zakończeniem obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Roku Polskiej Geografii.

- Wszyscy kochamy geografię. Miłość ta umożliwiła wykształcenie się wspaniałej wspólnoty. Apeluję do wszystkich o zachowanie tej jedności, bo tylko w niej tkwi nasza siła. Dla naszego Towarzystwa to wielkie wyróżnienie, móc przekazać jubileuszową pałeczkę Wydziałowi z Poznania - mówił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego  prof. dr hab. Antoni Jackowski.  

Uroczystościom towarzyszy wystawa Współczesne oblicza Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, która ma za zadanie pokazać jak jednostka przerodziła się w Wydział z ogromnym potencjałem badawczym.

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.