Głośne wydarzenie w Katedrze Akustyki

Źródło Katedra Akusytki UAM

Czy turbina wiatrowa może być dobrym "sąsiadem"? Jak zmierzyć hałas w okolicy? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielać będą pracownicy Katedry Akustyki na Wydziale Fizyki UAM. Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem dziś tj. 27 kwietnia zorganizowanych zostało szereg wydarzeń m.in wykłady online, a także spacer w samym środku miejskiego zgiełku.

Interaktywne spotkanie poświęcone będzie zagadnieniom związanych z hałasem, zagrożeniom wynikających z przebywania w hałasie o dużym natężeniu, itp. W pierwszej części wydarzenia, w formie zdalnej, będzie można dowiedzieć się jak i gdzie znaleźć informacje o hałasie w mieście, powiecie, gminie oraz w jaki sposób można zredukować hałas, np. samochodowy. - Uczestnicy spotkania będą mogli również wziąć udział w wirtualnym spacerze dźwiękowym po Poznaniu oraz doświadczyć krajobrazu dźwiękowego Poznania - zapowiadają organizatorzy.

W drugiej części, podczas bezpośredniego spotkania z pracownikami i studentami Katedry Akustyki, chętni będą mogli aktywnie posłuchać Poznania. - Będziemy chcieli znaleźć się w miejscach najbardziej charakterystycznych dźwiękowo dla naszego miasta - mówią naukowcy. Spacer po Poznaniu rozpocznie się o godz. 15:00, zbiórka pod fontanną na placu Wolności (wizualnym punktem orientacyjnym będzie czerwony parasol). Udział w wydarzeniu możliwy jest dla wszystkich chętnych, wystarczy pojawić się na miejscu.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony przez amerykańską organizację League for the Hard of Hearing (Liga Niedosłyszących), która powstała w 1910 roku w Nowym Jorku, a jej głównym celem było polepszenie jakości życia ludzi niedosłyszących.

Plakat NAD

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: https://www.facebook.com/events/298018072495268 oraz https://www.facebook.com/katedraakustykiuam

Nauka Wydział Fizyki