Wersja kontrastowa

Dzień Dialektologa po raz piąty

Dzień Dialektologa Fot. Jagoda Haloszka
Dzień Dialektologa Fot. Jagoda Haloszka

Już po raz piąty w gościnnym gmachu Collegium Maius odbywają się Dni Dialektologa. Impreza ma na celu popularyzację wiedzy na temat gwary i regionalnego zróżnicowania języka. Organizatorami wydarzenia są  Pracownia Dialektologiczna we współpracy ze Studenckim Dialektologicznym Kołem Naukowym oraz Forum Młodych Badaczy Języka Regionu.

- Na konferencji skierowanej do młodych naukowców zaprezentowane zostaną referaty poświęcone m.in. poznańskiemu slamowi, gwarom na ekranie i w internecie czy modzie imienniczej. Dzięki uczestnikom przeniesiemy się m.in. na Kaszuby, Śląsk, Syberię i do Brazylii.  - mówi dr hab. Błażej Osowski z Pracowni Dialektologicznej, organizator konferencji. 

Dr Błażej Osowski, fot. Jagoda Haloszka

Tym razem do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali zarówno poloniści jak i pracownicy Wydziału Anglistyki oraz Wydziału Neofilologii. Konferencję zainaugurowała dr Paulina Michalska-Górecka, która wygłosiła referat „«Polacy nie gęsi, iż swój język mają». Pochodzenie polskiego języka literackiego”.

-Mimo tego, że ten fragment jest bardzo znany i często przywoływany, to stwarza wiele trudności interpretacyjnych. Nie chodzi tu tylko o "zwykłych" użytkowników języka polskiego, ale również o badaczy polszczyzny historycznej. Często  mają oni problem, zwłaszcza ze słowem "gęsi", które jest tak naprawdę przymiotnikiem - mówiła.

Dr Paulina Michalska-Górecka, fot. Jagoda Haloszka

Czytaj także: Gwara odżywa w Internecie

W trakcie konferencji będzie można jeszcze posłuchać referatów o rewitalizacji języków celtyckich oraz o mowie Greków mieszkających we włoskiej Kalabrii i Apulii. Na koniec pierwszych sesji organizatorzy przygotowali kolejną odsłonę cyklu Poczytej mi gwarom, który tym razem poświęcony będzie książce Pójdę Twoim śladem Ryszarda Ćwirleja. Jej akcja rozgrywa się w międzywojennym Poznaniu – mieście, które wraca do życia po wojennych zawirowaniach i jednocześnie staje się areną działań szpiegowskich, w które wplątanych zostaje kilku echt poznanioków.

Popołudniu w role prelegentów wcielą się młodzi badacze języka, którzy opowiedzą m.in. o gwarze więziennej w tekstach grupy muzycznej PRO8L3M czy grzeczności językowej w gwarze Śląska Opolskiego. 

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.