Wersja kontrastowa

Dr Grzegorz Glabisz. Jak formowały się elity?

Dr Grzegorz Glabisz  Fot. Adrian Wykrota
Dr Grzegorz Glabisz Fot. Adrian Wykrota

 

Dr Grzegorz Glabisz z Wydziału Historii jest laureatem stypendium START. Jego zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim zagadnienia kształtowania się instytucji władzy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów

 

- Dotyczą one funkcjonowania parlamentaryzmu staropolskiego, a w szczególności sejmików. Instytucje te były stałym, wręcz fundamentalnym elementem szlacheckiego państwa oraz ważnym wyznacznikiem wyobrażeń o działalności obywatelskiej. Badanie ich spuścizny ma znaczenie między innymi dla zrozumienia dziejów politycznych i ustrojowych, formowania się elit władzy, czy przemian w mentalności szlacheckiej dawnej Rzeczypospolitej.

 

Od kilku lat zajmuję się tą problematyką, analizując głównie doświadczenia szlachty wielkopolskiej w dobie panowania Stanisława Augusta, czyli w okresie swoistego odrodzenia w upadku. Owocem tych badań jest wydana niedawno przy wsparciu Fundacji Lanckorońskich monografia pt. Sejmiki Wielkopolski w latach 1764-1793. Jest to pierwsza tego typu praca, obejmująca lata schyłku państwa polsko-litewskiego. Sama publikacja jest elementem szerszego projektu grantowego Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego jestem jednym z wykonawców. Zespół pod kierownictwem prof. Michała Zwierzykowskiego od wielu lat przygotowuje kolejne tomy edycji akt sejmikowych (XVI-XVIII w.). Prowadzone badania mają bardzo szeroki zakres zarówno pod względem rozległości kwerend archiwalnych i bibliotecznych, jak i koncepcji edytorskiej. Z powodu burzliwych dziejów państwa polsko-litewskiego niezbędne są międzynarodowe poszukiwania materiałów źródłowych, m.in. w Berlinie, Dreźnie, Kijowie, Lwowie, Mińsku, Sztokholmie, Wiedniu i Wilnie. Owocują one zazwyczaj także nawiązaniem współpracy z zagranicznymi badaczami, zainteresowanymi historią dawnej Rzeczypospolitej lub instytucjami przedstawicielskimi/stanowymi w Europie.

 

W wolnych chwilach, między kolejnymi wyjazdami do archiwów i pisaniem, staram się znaleźć czas na wyjazdy z rodziną i przyjaciółmi w góry. Kiedy przyjdzie zaś lato, zazwyczaj zajmuję się organizowaniem obozów harcerskich w niedalekim od Poznania Wilczu.

 

Czytaj też: Prof. Ilski. To są nasi młodsi przyjaciele

Nauka Wydział Historii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.