Awans UAM w rankingu QS World University Rankings 2024

Obraz

Opublikowano zestawienie najlepszych uczelni świata. W rankingu wydawanym corocznie przez QS Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu awansował na miejsce 731-740. UAM uplasował się na 4 pozycji w kraju za Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Warszawską.

Najwyższy wynik UAM otrzymał w obszarze budowania międzynarodowych sieci badawczych (International Research Network). Wskaźnik ocenia trwałość i różnorodność międzynarodowych partnerstw naukowych. Bierze pod uwagę pochodzenie partnerów oraz liczbę opublikowanych wspólnie prac. W obrębie tego wskaźnika UAM uplasował się na 247 miejscu na świecie.

Ranking wydawany przez Quacquarelli Symonds (QS) jest jednym z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych rankingów na świecie. Ocenia uczelnie przez pryzmat wskaźników: reputacji w środowisku akademickim (30%), liczby cytowań (20%), reputacji wśród pracodawców (15%), stosunku liczby wykładowców do liczby studentów (10%), a także zagranicznych wykładowców, zagranicznych studentów, oceny międzynarodowych sieci badawczych, zatrudnienia absolwentów oraz zrównoważonego rozwoju (po 5%).

W tegorocznej edycji sklasyfikowanych zostało 1500 uczelni, w tym 22 z Polski. W czołówce rankingu uplasowały się kolejno: Massachusetts Institute of Technology, University of Cambridge oraz Stanford University.

Nauka Ogólnouniwersyteckie