Wersja kontrastowa

Monika Glosowitz ze Stypendium im. Stanisława Barańczaka

Screenshot z uroczystości
Screenshot z uroczystości

Monika Glosowitz – badaczka literatury i krytyczka literacka została laureatką tegorocznej Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka za książkę „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”.

 

Tegoroczna gala, na której ogłoszone zostały laureatki Nagrody Literackiej, odbyła się w ramach Festiwalu Fabuły. Jej oprawa również ze względu na pandemię miała dużo skromniejszy charakter. Gala odbyła się w wersji on-line bez obecności nagrodzonych autorek i bez publiczności. W uroczystości za pośrednictwem internetu głos zabrali Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Poznańska Nagroda Literacka jest przyznawana od 2015 roku z inicjatywy UAM i Miasta Poznań. Składają się na nią Poznańska Nagroda Literacka, którą nagradzani są dojrzali twórcy, mających swój dorobek literacki, oraz  Stypendium im. Stanisława Barańczaka przeznaczone dla młodych autorów. W  tym roku laureatką PNL została Krystyna Miłobędzka.

 

- Ta książka jest tak naprawdę zmienioną wersją rozprawy doktorskiej, którą pisałam przez 6 lat i miałam ten ogromny przywilej zbierania materiałów i realizowania badań  w całej Europie – mówiła tuż po ogłoszeniu werdyktu Monika Glosowitz.  Ale oprócz tego, że jest to książka naukowa, jest to też książka bardzo osobista. Jeśli spojrzymy na nią, to dostrzeżemy klamrę. Rozpoczyna się ona rozdziałem o chorobie i pewnego rodzaju utracie a kończy rozdziałem, w którym wypracowana została pewna wizja innej wspólnoty.  W jakiś sposób ta książka czerpała z doświadczeń osobistych: zaczynała się od utraty a kończyła założeniem rodziny- mówiła o nagrodzonej książce autorka.

screenshot

- Monika Glosowitz od kilku lat daje się poznać jako znakomita krytyczka poezji, analityczna, świadoma teorii współczesnych, żądająca od poezji zaangażowania. Te wszystkie zalety dały o sobie znać w jej książce o maszynerii afektywnej. Dlaczego „maszynerie afektywne”? Otóż dobić się do wolności i podmiotowości prawdziwego ja - nie jest prosto. Naprzeciw temu dążeniu do autentycznej istoty istnienia, stoi mnóstwo potężnych sił: tradycje, konwencje, zwyczaje dnia codziennego, języki, które są miejscem działania pewnych władz pragnących nas ukształtować na swój sposób i mających siłę kształtowania, tak jakby tego chciały. Czy wiersz zatem – pyta Monika Glosowitz – może być sposobem na wykolejenie tych maszyn? Czy jest  sposobem koniecznym, aby ja znaczyło znów ja? – tak o książce mówił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący kapituły nagrody.

Wśród trzech nominowanych do nagrody autorek znalazły się także Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, animatorka kultury – za  książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” oraz Joanna Żabnicka – poetka – za książkę „Koniec lata”.

W trakcie uroczystości wyemitowany został również krótki materiał filmowy poświęcony tegorocznej laureatce Poznańskiej Nagrody Literackiej – Krystynie Miłobędzkiej.

zob. też

Jutro ostatni dzień Festiwalu Fabuły, poniżej przedstawiamy program wydarzenia:

21.11. sobota

g. 13

Kanon od nowa: wykład prof. Ingi Iwasiów o „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

g. 16

PNL: spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

prowadzenie: Inga Iwasiów

g. 17.30

PNL: spotkanie z Moniką Glosowitz i Joanną Żabnicką

prowadzenie: Krzysztof Hoffmann

 

14-29.11. g. 12-19 „Z ducha opowieści / Wystawa grafik Darii Mielcarzewicz” / Hol Wielki

 

Więcej informacji na stronie Festiwalu Fabuły i na profilu FB Zamek Czyta

 

 

Kultura Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.