Wersja graficzna

Szklane pułapki. Szyby na Morasku bezpieczniejsze dla ptaków

Szklane pułapki. Trwa akcja oklejania szyb w budynku CZT specjalnymi naklejkami, fot. Adrian Wykrota
Szklane pułapki. Trwa akcja oklejania szyb w budynku CZT specjalnymi naklejkami, fot. Adrian Wykrota

UAM jako jeden z pierwszych uniwersytetów w Polsce zdecydował się zadbać o bezpieczeństwo ptaków. Trwa akcja oklejania powierzchni transparentnych na Kampusie Morasko. Dzięki niej dzięcioły, zimorodki i inne ptaki nie będą więcej ginęły w kolizjach z szybami. I tak znikną "szklane pułapki".

 

Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Lisiecki, były kierownik Sekcji Ornitologicznej Koła Naukowego Przyrodników, wspierany przez prof. Lechosława Kuczyńskiego, kierownika Pracowni Ekologii Populacyjnej. Student działa w Fundacji Szklane Pułapki, która prowadzi ogólnopolski rejestr kolizji ptaków ze szklanymi powierzchniami. Monitoring przeprowadzony przez studenta na Morasku wykazał, że ofiarami pada wiele ptaków i to nie tylko pospolitych gatunków, ale również rzadziej spotykanych, jak dzięcioł czarny, zimorodek czy jastrząb.

Do wypadków na kampusie najczęściej dochodzi w okolicach budynków położonych blisko lasu - mowa o siedzibach Centrum Zaawansowanych Technologii, Wydziału Fizyki, Wydziału Biologii, Wydziału Matematyki i Informatyki. W dużych szklanych powierzchniach odbijają się drzewa, takie złudzenia optyczne stają się śmiertelną pułapką dla ptaków.

- Szyby często tworzą efekt tzw. lustra weneckiego - wyjaśnia Michał Wawrzynowicz, student III roku biologii, obecny kierownik Sekcji Ornitologicznej KNP. - Drzewo, które się w nich odbija tworzy mylną iluzję  przestrzeni. Ptak widzi, że tam stoi drzewo i chce na nie przylecieć, niestety kończy uderzając o szybę. Czasem wystarczy, że szyba jest dokładnie umyta, by zmylić ptaka. 

Szklane pułapki. Trwa akcja oklejania szyb w budynku CZT specjalnymi naklejkami, fot. Adrian Wykrota

W tym tygodniu członkowie i członkinie KNP oraz wolontariusze oklejają szyby w budynku CZT specjalną folią. Akcję kosztującą 6 tysięcy złotych sfinansowano ze środków uniwersyteckich.

- To powierzchnia testowa dla Uniwersytetu. Będziemy ją obserwować i, jeśli stwierdzimy, że zabezpieczenie działa, rozszerzymy akcję na kolejne powierzchnie - informuje Michał Wawrzynowicz. 

Naklejki zaprojektowane przez Szklane Pułapki są bardzo skuteczne - znajdują się na nich kropki ułożone w odpowiednich odstępach (pasy kropek dzieli 10 centymetrów, pojedyncze kropki ułożone są co 5 cm), co zapobiega występowaniu refleksów na szybach. Ptaki dobrze je widzą i wiedzą, że nie mogą przefrunąć przez tak oznaczoną przestrzeń. Niestety naklejki z konturami ptaków drapieżnych, które możemy obserwować na ekranach dźwiękochłonnych przy drogach szybkiego ruchu nie zdają egzaminu. Ptaki są inteligentne i nawet, jeśli przez pierwsze tygodnie po naklejeniu będą kojarzyć sylwetki z drapieżnikami, to z czasem, gdy zauważą, że nie stwarzają one zagrożenia ignorują je. Kontury są też zbyt rzadko ułożone, by zniechęcić zwierzęta do lotu.

Jeśli chcemy pomóc ptakom i mieszkamy w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, gdzie dochodzi do ptasich kolizji możemy pomyśleć o zakupie naklejek z Fundacji Szklane Pułapki lub rolet typu dzień i noc, które również dobrze się sprawdzają. Można też pomyśleć o zawieszeniu np. papierowych ozdób w oknach.

Więcej informacji o tym, jak chronić ptaki przed śmiercią na stronie szklanepułapki.pl.

Czytaj też: UAM coraz bardziej zielony

Szklane pułapki. Trwa akcja oklejania szyb w budynku CZT specjalnymi naklejkami, fot. Adrian Wykrota

 

Wydarzenia Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.