Wersja graficzna

Sympozjum z okazji urodzin prof. Marka Ziółkowskiego

Prof. Marek Ziółkowski, fot. Jagoda Haloszka
Prof. Marek Ziółkowski, fot. Jagoda Haloszka

W piątek swoje 70. urodziny obchodził wybitny socjolog, senator, dwukrotny wicemarszałek Senatu, a w latach 2015-2018 ambasador RP w Maroku prof. Marek Ziółkowski. Z tej okazji w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM odbywa się sympozjum "Rozumieć zmiany".

W Auli zgromadzili się wychowankowie profesora, przyjaciele, a także współpracownicy. W czasie wystąpienia JM Rektor prof. Andrzej Lesicki wyraził słowa uznania za całokształt  działalności Jubilata:

- Chciałbym profesorowi bardzo serdecznie podziękować za osiągnięcia. Dzięki takim profesorom nasz Uniwersytet demonstruje wysoką pozycję w kraju. Składam serdeczne życzenia, aby starczyło sił na dalsze aktywne działanie tak potrzebne naszej uczelni  - mówił.

Profesor Marek Ziółkowski podczas swojego wystąpienia w zauważył, że jest jedynym pracownikiem Uniwersytetu, który ma wspólny artykuł z Adamem Mickiewiczem:

- Pewnego dnia otrzymałem pismo, abym podał dane swojego współautora. Długo się nad tym zastanawiałem. Dopiero później odkryłem, że w spisie treści jest Marek Ziółkowski, Adam Mickiewicz University. Natomiast na tylnej okładce wśród autorów również wypisany jest Adam Mickiewicz, lecz jako jedyny nie ma  biografii - mówił. 

Czytaj także: Prof. Tomasz Schramm. Jubileusz w Auli Lubrańskiego

Marek Ziółkowski

Podczas sympozjum zebrani mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów: o początkach socjologii instytucjonalnej w Poznaniu oraz o socjologiach Marka Ziółkowskiego. Odbyły się także dwa panele dyskusyjne prowadzone przez uczniów jubilata prof. Krzysztofa Podemskiego oraz prof. Rafała Drozdowskiego – na temat polskiej transformacji systemowej i współczesnych teorii socjologicznych.

Prof. Marek Aleksander Ziółkowski to dwukrotny wicemarszałek Senatu, a w latach 2015-2018 ambasador RP w Maroku. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Komitetu Socjologii PAN, Biblioteki Narodowej, Redakcji Kroniki Miasta Poznania. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Czytaj też: Prof. Tomasz Schramm. Jubileusz w Auli Lubrańskiego

Od 1996 do 2005 pełnił funkcję konsula honorowego Republiki Francuskiej w Poznaniu. Współredagował „Przegląd Socjologiczny” (od 1991) i „Studia Socjologiczne”. Był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w latach 1990–1993 oraz Komisji Europejskiej w Brukseli w 1992. W latach 80. aktywnie działał w „Solidarności”. W 1990 współtworzył Partię Chrześcijańskich Demokratów, w 1999 przystąpił z nią do PPChD, a z nim w 2002 do SKL-RNP (działał w nim do końca 2003). W 2004 wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

Wydarzenia Wydział Socjologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.