Wieloelementowy projekt artystyczno-edukacyjny „Od kreacji do rzeczy” realizowany od 2018 roku przez Pracownię Sztuk Projektowych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu we współpracy z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ma już sześć lat.
Dotychczasowe efekty opisane zostały w publikacji pod tytułem „Od kreacji do rzeczy” wydanej pod redakcją autorki i koordynatorki projektu prof. UAM Moniki Kostrzewy. Pani profesor na co dzień prowadzi Pracownię Sztuk Projektowych na WPA.
– Głównym celem projektu jest realizacja wystaw, pokazów mody, spotkań edukacyjnych i konfrontacji naukowo-artystycznych środowiska artystyczno-edukacyjnego – mówi autorka. – Podejmowane na przestrzeni ostatnich sześciu lat działania mają charakter interdyscyplinarny, łącząc sztuki piękne i sztuki projektowe, ze szczególnym uwzględnieniem roli kreatywnego i otwartego na potrzeby zrównoważonego designu kształtowania najbliższego otoczenia – dopowiada.
Projekt w swych założeniach zwraca uwagę na znaczenie wielowątkowych procesów komunikacyjnych, jakie zachodzą w przestrzeni społecznej z udziałem ubioru, zmieniającej się kultury i mody. Podkreśla również rolę edukacji w procesie zachowania ciągłości sztuki i poznawania i korzystania z tradycji kulturowej regionu, co możliwe jest dzięki rozwijanej od wielu lat współpracy z instytucjami kultury i firmami zainteresowanymi konkretnymi kompetencjami artystycznymi młodych ludzi otwartych na rozumienie potrzeb współczesnego odbiorcy.
– Projekt jest efektem spotkania i splotu dążeń, celów i działań realizowanych przez Pracownię Sztuk Projektowych WPA UAM w Kaliszu i jej partnerów: Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz przedstawicieli firm branży przemysłowej, którzy obserwują i doceniają działania unikatowej jednostki kształcenia artystycznego w Kaliszu – mówi prof. Kostrzewa. – Realizowane w ramach projektu działania służą promowaniu sztuki i projektowania ubioru. Stwarzają również możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem wielu zaangażowanych w projekt osób i autorytetów artystycznych z Polski, Ukrainy, Turcji i Stanów Zjednoczonych – uzupełnia.
Rozwijana przez Pracownię Sztuk Projektowych współpraca akademicka z ośmioma ośrodkami we wspomnianych krajach pozwala powiększać przestrzeń konfrontacyjną, a także wzbogacać wiedzę studentów o nowych metodach pracy, doświadczeniach innych artystów, rozszerzając jednocześnie relacje między teoretycznymi i praktycznymi aspektami kształcenia. Przyjęta przez autorkę projektu w 2021 roku koncepcja konkursu pozwala również wyłaniać z grona studentów WPA UAM osoby przygotowane do pracy współczesnego edukatora i artysty, które potrafią tworzyć obiekty/ubiory artystyczne o charakterze użytkowym, rozumieją rolę projektowania i projektanta w kulturze, a dysponując zdobywaną na WPA UAM wiedzą praktyczną, potrafią zaprezentować je szerokiemu gronu odbiorców. Biorący udział w wystawach, pokazach, młodzi adepci sztuki w sposób odważny eksponują swój twórczy potencjał, rozwijając jednocześnie umiejętności pracy zespołowej i rozszerzając kompetencje do odbioru wielodyscyplinarnej sztuki.
W ramach projektu zorganizowano trzy edycje konkurów dla studentów i absolwentów PSP Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Jury konkursów, składające się z przedstawicieli sztuki, edukacji i środowiska biznesu, nagradzało najciekawsze pomysły i realizacje. Projekt od 2019 roku ma charakter międzynarodowy. W 2023 roku znalazł się w gronie laureatów konkursu programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB), uzyskując wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Szóstej edycji projektu „Od kreacji do rzeczy”, podobnie jak wszystkim poprzednim, towarzyszył pokaz prac studentów, przygotowany pod opieką merytoryczną i choreograficzną prof. Moniki Kostrzewy. Podczas pokazu autorzy prac mieli możliwość zapoznania się z procesem tworzenia autorskiej stylizacji postaci z udziałem własnych kreacji, współtworzenia oprawy muzyczno-dźwiękowej spójnej ideowo koncepcji prezentowanego dzieła w ruchu. Na wystawie swoje prace przedstawili również absolwenci i byli dyplomanci pani profesor, którzy dziś jako dojrzali twórcy chętnie współpracują z pracownią i dzielą się swoimi osiągnięciami. Warto dodać, że znaczne grono dyplomantów to obecnie członkowie zespołów projektowych firmy Big Star z Kalisza, która od wielu lat wspiera inicjatywy pracowni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.