Wersja graficzna

MISHiS UAM. Solidarni z Ukrainą – europejskie uniwersytety

Szkoła zimowa Solidarni z Ukrainą – europejskie uniwersytety, fot. dr Kostiantyn Mazur
Szkoła zimowa Solidarni z Ukrainą – europejskie uniwersytety, fot. dr Kostiantyn Mazur
Obraz

W ramach projektu „Solidarni z Ukrainą – europejskie uniwersytety” odbyła się przygotowana przez MISHiS (Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne) szkoła zimowa pt. „Across disciplines: How to study in an interdisciplinary framework”.

 

Uczestnikami szkoły byli studenci, doktoranci i wykładowcy ośmiu ukraińskich uniwersytetów partnerskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 

Pavlo Tychyna Uman State Pedagogical University; 

Donbass State Pedagogical University; 

Hryhorii Skovoroda University in Pereiaslav; 

Kherson State University; 

Lesya Ukrainka Volyn National University; 

Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute; 

V. N. Karazin Kharkiv National University; 

H.S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University.  

 

Zajęcia w Pałacu w Dębinie poprowadzili wykładowcy MISHiS (prof. Rafał Dymczyk, prof. Aleksander W. Mikołajczak, prof. Konrad Dominas), Liberal Art. and Sciences (prof. Łukasz Różycki), Centrum Zaawansowanych Technologii (prof. Jakub Rybka) oraz reprezentujący DWZ dr Kostiantyn Mazur. Podczas wykładów i warsztatów studenci i doktoranci mieli okazję nie tylko uzyskać odpowiedź na pytanie na czym polega interdyscyplinarność w badaniach naukowych, ale także zapoznać się z kilkoma prowadzonymi na UAM takimi projektami. 

MISHiS UAM. Solidarni z Ukrainą – europejskie uniwersytety

Podczas odwiedzin na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, goście z Ukrainy ubrani w narodowe stroje uświetnili otwarcie wystawy „Ukraina 2022-2023”, wzbudzając żywe zainteresowanie przybyłych gości. Zdecydowaną większość grupy stanowiły panie, bowiem panowie w wieku pomiędzy 18 a 60 lat nie mogą opuszczać terenu Ukrainy. Z tego właśnie powodu swojego kraju nie mógł opuścić i przyjechać do Polski koordynator szkoły ze strony ukraińskiej i wykładowca szkoły, dyrektor Polskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawła Tyczyny w Humaniu, prof. Ihor Kryvosheia. 

 

MISHiS UAM. Solidarni z Ukrainą – europejskie uniwersytety

Oprócz uczestniczenia w specjalnie przygotowanych zajęciach dydaktycznych, wiele czasu poświecono na udzielanie odpowiedzi na nurtujące ukraińskich partnerów pytania dotyczące możliwości studiowania na naszym uniwersytecie oraz współpracy w zakresie zwiększenia mobilności. Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się na przykład prezentacja dotycząca konsorcjum EPICUR i potencjalnej możliwości uczestniczenia w zdalnie prowadzonych wykładach. Ucieszyło to osoby odpowiedzialne za ofertę EPICUR na naszym uniwersytecie, bowiem w ostatnich tygodniach trwa dyskusja dotycząca rozszerzenia oferty tego konsorcjum zarówno o tematykę ukraińską, jak i potencjalnego dostępu do zajęć zdalnych studentom z Ukrainy. 

Zobacz też: Dni Ukraińskie „Ukraina 2022-2023”

Wydarzenia Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.