Po raz 106. w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zabrzmiał „Gaudeamus igitur” oznajmiając rozpoczęcie nowego roku akademickiego - 2024/2025.
Uroczystości przewodniczyła JMR prof. Bogumiła Kaniewska. Witając gości Pani Rektor złożyła życzenia z okazji 90. urodzin byłemu rektorowi UAM prof. Jerzemu Fedorowskiemu.
- Od kilku miesięcy w przestrzeni publicznej pojawiają się niepokojące informacje dotyczącej polskiej nauki i polskich uczelni: afera wizowa, kwestie Collegium Humanum, protesty związane z akademikami, problemy z NCBiR. Te tematy niepokoją środowisko akademickie ale też budują dość stronniczy obraz szkolnictwa wyższego – mówiła Pani Rektor
Jak podkreślała w trakcie wystąpienie w erze dezinformacji, społecznej polaryzacji i globalnych wyzwań rola uniwersytetu nabiera nowego znaczenia.
- W obliczu tych wyzwań rola uczelni wyższych staje się kluczowa. To w murach uniwersytetu powstają idee, które mają moc zmieniania świata. To tutaj kształtujemy specjalistów w swoich dziedzinach ale przede wszystkich świadomych obywateli globalnej wioski. Nauka jest jak rzeka; czasem spokojna i majestatyczna innym razem burzliwa i nieprzewidywalna. Zawsze jednak płynie do przodu, zawsze szuka nowych dróg. Naszym zadaniem jest nie tylko płynąć z jej nurtem ale kształtować jej bieg. Musimy być odważni w stawianiu pytań, nieustępliwi w poszukiwaniu odpowiedzi oraz pokorni w obliczu tego, czego jeszcze nie wiemy.
U podstaw każdego naukowego sukcesu leży ciekawość świata i zachwyt nad jego złożonością. Stojąc u progu nowego roku akademickiego - jako społeczność akademicka - nie powinniśmy ignorować zagrożeń, przed którymi stoi polska nauka. Głębokiej refleksji i strategicznego planowania wymaga finansowanie badań i edukacji w naszym kraju. Nakłady na naukę w naszym kraju są porównywalne z budżetem Uniwersytetu Stanforda. To zdaniem Pani Rektor pokazuje skale wyzwań przed którymi staje społeczność akademicka w całej Polsce.
- Musimy nie tylko mądrze zarządzać środkami ale także aktywnie poszukiwać nowych źródeł finansowania i innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam konkurować na globalnej arenie naukowej.
Swoje przemówienie prof. Kaniewska zakończyła apelem do decydentów, i całego środowiska naukowego w Polsce, o docenienie roli nauki i edukacji wyższej w budowani przyszłości naszego kraju.
- Nauka i edukacja to nie koszty, to inwestycja w przyszłość, w konkurencyjność naszej gospodarki, w nasze bezpieczeństwo, jakość życia nas wszystkich. To właśnie w trudnych czasach rodzą się najbardziej przełomowe idee. Razem tworzymy kreatywną społeczność, w której każdy z nas ma swoją rolę do odegrania
Po wystąpieniu Pani Rektor przyszedł czas na immatrykulacji studentów I roku.
Zgodnie z uniwersytecką tradycją w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego wręczany jest Medal Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis. W tym roku otrzymała go prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz zasłużona profesor prawa, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była kierownik Katedry Teorii i Filozofii Prawa oraz była prorektor UAM. Laudację na cześć „pierwszej damy polskiego prawa” wygłosił dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Tomasz Nieborak.
Odbierając nagrodę prof. Wronkowska-Jaśkiewicz mówiła tak:
- Dziękuję mojemu uniwersytetowi, za to że ponad pół wieku mogłam być członkinią jego wspólnoty i z obecności w niej czerpać energię, satysfakcję, nierzadko radość. Ze szczególnym wzruszeniem dziękuję za to, że w czasach, w których tak silnie zachwiano ładem konstytucyjnym i zaufaniem do prawa, tę wielką nagrodę (uniwersytet) przekazał w ręce prawnika.
zob. też Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz z Homini Vere Academico
Następnie głos zabrał Przewodniczący Samorządu Studentów UAM Wojciech Krzyżanek.
Zaszczyt wygłoszenia wykładu inauguracyjnego przypadł w tym roku prof. Michałowi Bogdziewiczowi dyrektorowi Centrum Biologii Lasu. Wygłosił on prezentację pod tytułem „Astronomiczna wskazówka: przesilenie letnie synchronizuje reprodukcję drzew w Europie”.
Następnie nadszedł czas na wręczenie nagród wyróżniającym się naukowcom i studentom.
Nagrody „Praeceptor Optimus” w tym roku otrzymały trzy osoby: dr Elżbieta Dziurewicz z Wydziału Neofilologii, dr Katarzyna Remiszewska z Wydziału Anglistyki, dr Joanna Urbańska z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki. Nagrody wręczyli prorektorzy: prof. Rafał Witkowski i prof. Piotr Pawluć.
Laureatami Nagrody „Praeceptor Laureatus” w roku akademickim 2023/2024 zostali:
1. Mgr Ewa Olszewska z Wydziału Anglistyki,
2. Prof. UAM dr hab. Alina Mądry z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa,
3. Prof. dr hab. Marlena Lembicz z Wydziału Biologii,
4. Prof. UAM dr hab. Błażej Gierczyk z Wydziału Chemii,
5. Mgr Anna Stanik z Wydziału Etnolingwistyki,
6. Dr Piotr Pławuszewski z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej,
7. Prof. UAM dr hab. Tomasz Rzepiński Wydziału Filozoficzny,
8. Prof. dr hab. Gotard Burdziński z Wydziału Fizyki,
9. Dr Tomasz Sowada z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej,
10. Prof. dr hab. Krzysztof Marchlewicz z Wydziału Historii,
11. Dr Rafał Jaworski z Wydziału Matematyki i Informatyki,
12. Dr Krzysztof Piotrowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych,
13. Dr Adam Soćko z Wydziału Nauk o Sztuce,
14. Dr Krzysztof Duda z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa,
15. Dr Justyna Duch-Adamczyk z Wydziału Neofilologii,
16. Prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz z Wydziału Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu,
17. Dr Jędrzej Jerzmanowski z Wydziału Prawa i Administracji,
18. Dr Michał Wyrwa z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki,
19. Dr hab. Przemysław Nosalz Wydziału Socjologii,
20. Ks. dr Przemysław Zgórecki z Wydziału Teologiczny,
21. Dr Mieszko Ciesielski z Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie,
Medal UAM dla wyróżniających się absolwentów otrzymało w tym roku 18 osób.: Zuzanna Kleban z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa, Julia Pasławska z Wydziału Archeologii, Michał Wawrzynowicz z Wydziału Biologii, Anna Czombik i Adrian Drozdowski z Wydziału Chemii, Krystian Galiński z Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Mateusz Kłosowski z Wydziału Filozoficznego, Jacek Baranowski z Wydziału Fizyki, Dawid Kozubek z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Tymoteusz Lis z Wydziału Historii, Piotr Chlebicki z Wydziału Matematyki i Informatyki, Przemysław Hajdrowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, Agata Wawrowska z Wydział Nauk o Sztuce, Julia Przybyłowska z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Inga Błażejewska z Wydział Neofilologii, Agnieszka Barbara Baraniecka z Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, Natalia Dłużak z Wydziału Prawa i Administracji, Aneta Pełka z Wydział Psychologii i Kognitywistyki
Laureatami tegorocznej nagrody Studencki Laur dla najwybitniejszych studentów zostali: Kacper Kos z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Jan Wójcik z Wydziału Fizyki.