Wersja graficzna

Transhumanizm oczami studentów WSE

fot. Jagoda Haloszka
fot. Jagoda Haloszka

Po raz pierwszy w historii Wydziału Studiów Edukacyjnych pięćdziesięciu studentów opublikowało pracę badawczą w międzynarodowym czasopiśmie naukowym.

 

Studenci pierwszego roku z WSE przekonali się, jak „od kuchni” wygląda prowadzenie badań naukowych. Pod kierunkiem dr. Michała Klichowskiego napisali artykuł “We do not like it: a likert-type scale survey on the attitudes of a young population towards the transhumanistic theory of education” w czasopiśmie „On education”. Tekst ukazuje wyniki pierwszego na świecie badania dotyczącego stosunku młodych ludzi do pedagogiki oraz teorii wychowania transhumanistycznego.

 

- Kiedy byłem młodym studentem, zawsze chciałem zobaczyć, jak wykonuje się takie badania, ale nikt ich mi nie chciał pokazać. Dlatego, gdy nadeszła propozycja z czasopisma „On education”, aby przeprowadzić badania nad transhumanizmem, od razu pomyślałem o studentach i na zajęciach podrzuciłem im pomysł stworzenia projektu – mówi dr Michał Klichowski.

 

Czytaj: Mistrza Wydry rozmowa ze Śmiercią

 

Metodą badawczą, jaką wybrali studenci była ankieta przeprowadzona wśród tysiąca osób w wieku ok. 20 roku życia. Co ciekawe, formularz został tak skonstruowany, aby za każdym razem losował inny zestaw pytań do wypełnienia. Następnie młodzi badacze wysyłali kwestionariusz do celowo przez siebie wybranych osób, którzy nie mieli styczności z psychologią czy pedagogiką.

 

-  Wybraliśmy taką liczbę osób, ponieważ nie chcieliśmy zaczernić wyników. Formularz był dostępny w internecie dla ankietowanych. Ankietę opracowaliśmy tak, aby od pierwszego pytania nie nakierowywała osób, które będą ją wypełniać – podkreśla dr Michał Klichowski.

 

Dzięki badaniom udało się sprawdzić, w jaki sposób młodzi ludzie postrzegają formę edukacji transhumanistycznej. Uczestnicy projektu opisali osiem różnych wizji edukacji m.in. tradycyjną oraz takie, które propagowane są przez pedagogów, czyli np. konstruktywizm, czy koncepcja humanistyczna. Wyniki ankiety przedstawione w artykule, pokazały, że młodzi ludzie są radykalnie przeciwni stechnicyzowanym formom edukacji.

 

Z całościowymi wyniki badań można zapoznać się stronie WSE.

Nauka Wydział Studiów Edukacyjnych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.