Wersja graficzna

Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego na WFPiK

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej odbył się wernisaż wystawy poświęconej pierwszym kobietom naukowczyniom, które pracowały na Uniwersytecie Poznańskim. 

Wystawa jest efektem projektu „Mądrość, Odwaga i Entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)”. Celem projektu w kontekście dwóch rocznic - 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych oraz 100-lecia UAM – jest odnalezienie śladów i materiałów, przypomnienie biografii, udokumentowanie spuścizny oraz zachowanie pamięci o pierwszych badaczkach i uczonych okresu międzywojennego, które współtworzyły Uniwersytet Poznański.  Wśród zdjęć znajdujących się na wystawie można było zobaczyć portrety m.in. Ludwiki Dobrzyńskiej – Rybickiej, filozofki i dyrektorki Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa  Przyjaciół Nauk czy Aleksandry Smokiewiczówny, chemiczki oraz wirtuozki fortepianu. Wystawę na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej otworzyła Pani Urszula Lesicka, małżonka JM Rektora prof. Andrzeja Lesickiego. 

Czytaj także: Gdy nauka jest kobietą

Wernisażowi towarzyszyła prezentacja książki Wandy Stanisławy Pawłowskiej, "Wiedza o Polsce we Francji w XVII - tym wieku", która  mimo, że powstało 76 lat temu, nie straciła nic ze swej naukowej wartości. Dysertacja będzie dostępna w holu Collegium Maius w czasie trwania wystawy. 

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.