Wersja graficzna

Metafizyka losowości w muzyce współczesnej

W Auli Lubrańskiego miało miejsce wydarzenie naukowo-artystyczne z cyklu "Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce". Referat "Metafizyka losowości w muzyce współczesnej" wygłosił prof. dr hab. Jarosław Grytczuk z Politechniki Warszawskiej.  Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie klas ponadpodstawowych.

Kolejne spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone było szeroko rozumianej losowości, którą wykorzystuje wielu kompozytorów w swoich dziełach. Dzięki niej wykonanie dzieła muzycznego zależy - w pewnym sensie - od rzutu monetą.

- Zjawiska losowe interesują ludzi od bardzo dawna. Związane jest to ze skłonnością tego gatunku do hazardu. Ta losowość ukryta w grach hazardowych niewątpliwie budzi naszą ekscytację -  mówił prof. Jarosław Grytczuk.

Czytaj też: Uczniowie stanęli oko w oko z matematyką

Profesor Grytczuk przedstawił również sylwetki muzyków, którzy tworzyli muzykę wykorzystując losowość. W trakcie wykładu miały miejsce dwie prezentacje muzyczne zagrane na fortepianie przez Piotra Niewiedziała oraz  perkusji przez Piotra Szulca 

Wydarzenie "Metafizyka losowości w muzyce współczesnej" jest efektem współpracy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.

Nauka Wydział Matematyki i Informatyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.