Wersja graficzna

Etap okręgowy XLV Olimpiady Geograficznej za nami

Fot. Jagoda Haloszka
Fot. Jagoda Haloszka

W weekend 9 – 10 lutego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych odbył się etap okręgowy XLV Olimpiady Geograficznej. Celem konkursu organizowanego od roku 1974 z inicjatywy prof. Anny Dylikowej, jest popularyzacja wiedzy geograficznej, rozbudzanie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania geografią, wykrywanie i rozwijanie uzdolnień, pobudzanie do twórczego myślenia oraz stosowanie umiejętności geograficznych w działaniu praktycznym.

Olimpiada Geograficzna realizowana jest w trzech etapach – szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Podczas pierwszego I etapu uczestnicy muszą przygotować pracę badawczą zgodnie z wybranym przez ucznia tematem. W zawodach na poziomie II etapu udział brali uczniowie, których prace zostały ocenione najwyżej. Został on podzielony  na dwie części. W pierwszym dniu uczestnicy zmierzyli się z trzema testami pisemnymi. Natomiast drugiego dnia 18 uczniów którzy uzyskali najwyższe wyniki, miało za zadanie przygotować 5 minutową prezentację dotyczącej wylosowanej przez siebie rzeki. Zawodnicy mieli tylko 15 minut na przygotowanie, a jedynym narzędziem z jakiego mogli korzystać był atlas geograficzny.

- Quiz poszedł mi całkiem dobrze, nie było dla mnie podchwytliwych pytań. Wypowiedź ustna też nie było źle. Wylosowałam Wełtawę i San. Po krótkim namyśle wybrałam rzekę San, ponieważ stwierdziłam, że będzie mi łatwiej o niej opowiedzieć - podkreśliła Marysia Narożna z Liceum Ogólnokształcącego Marii Magdaleny w Poznaniu.

Czytaj także: 35 lat wypraw polarnych UAM

Zwycięzcą etapu okręgowego został Tomasz Budner z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie.

- Decyzja o tym, abym brał udział w konkursie wyszła dość spontanicznie. Zdecydowałem się pod koniec września. Tak naprawdę na zebranie informacji i pisanie pracy miałem tylko październik. Do opisania wybrałem obszary, które są na co dzień moją małą ojczyzną Dolina Małej Wełny na odcinku Zakrzewo i Kiszkowo i przedłużenie rynny polodowcowej Jeziora Lednickiego i stawy kiszkowskie. W drugim etapie dostałem 78 punktów. Największą trudność sprawiła mi strona praktyczna, czyli wykresy oraz mapy – mówił.

Do 15 marca zostaną ogłoszone oficjalne wyniki zawodów II stopnia oraz lista osób dopuszczonych do ogólnopolskiego etapu, który odbędzie się w dniach 11–14 kwietnia 2019 r. w Kołobrzegu.

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.