Wersja graficzna

Skarby w dłoń

Na zdjęciu: prof. UAM Bożena Sikora i Katarzyna Morańska
Na zdjęciu: prof. UAM Bożena Sikora i Katarzyna Morańska

Poznań, studencki pokój na Grunwaldzie, a w nim Katarzyna siedzi przy oknie, z którego widać pobliski park. Nagle do środka wpada Klara, współlokatorka i przyjaciółka: „Kasia, ja bym chciała uczyć kobiety profilaktyki raka piersi!” – oznajmia. Z początku pomysł to nietrwała myśl zapisana na kartce. W głowie Katarzyny idea powoli dojrzewa. W końcu wyciąga kartkę i pisze: „PIERwSI W DŁOŃ”. I taką nazwę nosić będzie pierwsze sympozjum.

Katarzyna Morańska jest studentką biotechnologii i kierowniczką sekcji Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami przy Kole Naukowym Przyrodników na Wydziale Biologii UAM, a Klara Dubisz to studentka położnictwa na Uniwersytecie Medycznym. Jest także prof. UAM dr Agnieszka Knopik-Skrocka - opiekun naukowy sekcji.

Pierwsze sympozjum odbywa się przy współpracy Uniwersyteckiego Stowarzyszenia Onkologii Multidyscyplinarnej, które udostępnia miejsce, wypożycza fantomy, pomaga w organizacji. Po pierwszym wydarzeniu dołącza prof. UAM Bożena Sikora, która od tej pory będzie wspierać działania sekcji. Sama ma doświadczenie w walce z nowotworem piersi i nie boi się o tym publicznie opowiadać. Jak określa to Morańska, grupa „symbiotycznie łączy się”, jeździ na festiwale popularnonaukowe, organizując warsztaty samobadania piersi i jąder na fantomach. Po roku organizują drugie sympozjum, tym razem na Wydziale Biologii UAM: z większą akcją promocyjną, szeregiem gości, specjalistycznymi wykładami i oczywiście warsztatami. Ale i to okazuje się być niewystarczające.

Ludzie zadają Katarzynie na sympozjum pytania; ona oczywiście zna odpowiedź, bo od wielu miesięcy siedzi w temacie. Nie jest jednak usatysfakcjonowana: „zależy mi na tym, aby wiedza, jaką przekazujemy, była rzetelna, konkretna, by połączyć głos specjalistów z głosem pacjentów” – mówi. I wtedy wpada na pomysł nagrywania podcastów, serii spotkań z ze specjalistami z różnych dziedzin.

Wielu ich: chirurg, radiolog, psycholog, onkolog, urolog, androlog — bo mówią tym razem nie tylko o raku piersi, ale również o nowotworze jąder, prostaty; tak by sprawa była ujęta holistycznie i multidyscyplinarnie. Sama Katarzyna nazywa podcasty „poradnikiem profilaktyki nowotworów”.

Sympozjum

Zapytana o inspirację, odpowiada: „Klara była tym impulsem. Dalej to była wytężona praca. Ja uważam, że ludziom w życiu poczucie sensu daje to, że robią rzeczy ważne. Kiedy trzeba zmusić się rano, by wstać, siąść do komputera, zająć się „papierologią” — cóż, impuls nie zorganizuje sympozjum. Liczy się jedynie codzienna praca i pewność, że to jest ważne”. W tym przekonaniu utwierdzają ją statystyki. Wśród  kobiet do 44. roku życia rak piersi stanowi 43% wszystkich nowotworów, jest to ok. 3, 8 tys. przypadków w roku. Odpowiednio u młodych mężczyzn rak jąder to 22% przypadków nowotworu, co przekłada się na ponad 1 tys. chorych rocznie.

Towarzysząca rozmowie prof. Agnieszka Knopik-Skrocka jest zachwycona zespołem ludzi działających w sekcji: „Można sobie tylko wymarzyć takich studentów. Bo to nie tylko wspaniali, młodzi i zdolni ludzie, ale przede wszystkim tacy, którzy mają duszę społecznika, chęć dzielenia się swoją wiedzą. I są w to totalnie zaangażowani, bo nie wystarczy tylko pomysł. Trzeba przekuć go w wielowymiarowy projekt”.

zob. też.

Do Sekcji Badań nad Nowotworami należy ponad 30 osób, z uniwersytetu i z zewnątrz. Nad samymi podcastami stale pracuje 6 osób. Rut Bryl oraz Oliwia Mazur odpowiadają za research. Dalej opracowany dokument przechodzi do grupy dziennikarskiej, czyli Katarzyny Morańskiej, Marii Gwit i Oskara Kołackiego. Nagranie profesjonalnie obrabia Joanna Budzik. Po wielu godzinach pracy podcast jest gotowy. Trafia na Anchora, skąd dystrybuowany jest na sześć platform, w tym na Spotify i iTunes. W podcasty zaangażowana była także bardzo mocno prof. UAM Bożena Sikora, która wsparła każdy wywiad organizacyjnie, co jest nie lada wyzwaniem w rzeczywistości pandemicznej.

Najlepszym orężem przeciw nowotworom jest wiedza, która uświadamia, jak ważna jest profilaktyka. Działania sekcji pokazują wielką potrzebę łączenia nauki z edukacją w tym zakresie.

Podcasty można znaleźć m.in. tutaj: https://anchor.fm/skarbywdlon.

 

Ludzie UAM Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.