Prof. Bronisław Marciniak, prof. Tomasz Schramm oraz prof. Jacek Radwan otrzymali nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wręczenie odbyło się w trakcie Gali Nauki Polskiej. Wydarzenie było najważniejszą częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce.
-Chciałbym, aby Dzień Nauki Polskiej kształtował naszą zbiorową świadomość. Aby dla obywateli naszego kraju stało się jasne, jak wiele zawdzięczamy naukowcom i akademikom – jak wiele od naukowców i akademików zależy. Tak, ten dzień będzie wzmacniać społeczny szacunek dla nauki i akademii. Inspirować kolejne pokolenia, by iść śladami mistrzów, geniuszy, gigantów. Bo trudno nawet sobie wyobrazić, co by się stało z Polską, ze światem – gdyby zabrakło tych, którzy niezależnie od osądu ogółu – szukają we wszystkim prawdy- mówił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin.
Podczas uroczystości w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej. Ocenie zespołu doradczego ministra zostało poddanych 129 wniosków. Dorobek prezentowany w aplikacjach obejmował dwa lata działalności naukowców. W skład zespołu powołano 31 członków reprezentujących środowisko szkolnictwa wyższego i nauki oraz stosowne dziedziny i dyscypliny nauki bądź sztuki, a pracom zespołu przewodniczył profesor Bogdan Szlachta, prawnik i filozof polityki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjął decyzję o przyznaniu 88 nagród.
Wśród nagrodzonych znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: prof. Bronisław Marciniak - Rektor UAM w latach 2008 - 2016 (Wydział Chemii), prof. Tomasz Schramm (Wydział Historii) oraz prof. Jacek Radwan (Wydział Biologii).
Po Gali odbył się pokaz widowiska „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery” w reż. Romana Kołakowskiego. To opowieść o losach twórców Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Główny bohater i jeden z założycieli szkoły Stefan Banach zabiera widza w osobistą podróż, która rozgrywa się na tle przełomowych wydarzeń dwudziestowiecznej Europy.