Studenci oraz Doktoranci Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz drugi podjęli się organizacji International Students’ Forensic Conference 50 sides of crime, która odbywa się w dniach 4-5 grudnia 2020 r. online.
- Raz w roku Konferencja organizowana przez Studentów UAM daje możliwość zaprezentowania aktualnych wyników badań i jest polem do naukowej dyskusji zarówno dla studentów, jak i specjalistów. Ponieważ nasza konferencja jest wydarzeniem interdyscyplinarnym, zaprosiliśmy do udziału studentów biologii, chemii, fizyki, prawa, psychologii i wszystkich dziedzin związanych z kryminalistyką oraz medycyną sądową. Od zeszłego roku nasza konferencja jest wydarzeniem międzynarodowym, dlatego zrzeszyliśmy uczestników na całym świecie - mówią organizatorzy wydarzenia.
Wykłady prowadzone przez studentów są podzielone na IV sesje obrad, które różnią się tematyką. Wydarzenie zainaugurował David Ballard,który jest badaczem z tytułem doktora w dziedzinie genetyki sądowej na Wydziale Nauk Analitycznych, Środowiskowych i Kryminalistycznych w Londynie. W swojej pracy naukowej zajmuje się analizami molekularnymi dla medycyny sądowej, takich jak analizy metylacji do przewidywania wieku lub masowe sekwencjonowanie równoległe i analizy STR. Podczas konferencji Ballard opowiedział o prognozowaniu genetycznym i molekularnym wyglądu człowieka.
Czytaj także: 50 twarzy zbrodni po raz drugi w Poznaniu
Część studencko-doktorancką zainaugurował mgr Jakub Winkler-Galicki, który przedstawił genetyczne predyspozycje rasy psów do pracy na służbie. W trakcie swojego wystąpienia, prelegent zwrócił uwagę na to, że obecnie nie ma narzędzi molekularnych lub biologicznych, które pomagają w selekcji psów w kontekście ich możliwości.
-Chociaż psy przechodzą przez ograniczone procesy selekcyjne, bardzo trudno jest ustalić poziom agresji na początku procesu rekrutacji i z tego powodu określić czy powinny być bardziej szkolone w zakresie agresji, aby były psami defensywnymi i ofensywnymi, czy też pracować z zapachami - mówił.
Konferencja potrwa do soboty. Wydarzenie zakończy wykład plenarny Mateusza Orczykowskiego - właściciela Israeli Tactical Krav Maga oraz Mikołaja Woźniaka studenta IV roku WNPiD i członka Israeli Tactical Krav Maga , a także Poznańskiej Szkoły Kryminalistyki i Komitetu Organizacyjnego Konferencji, którzy opowiedzą o bezpieczeństwie osobistym kobiet.