Wersja kontrastowa

Życie Uniwersyteckie. Wrzesień 2021

Życie Uniwersyteckie. Wrzesień 2021, fot. Adrian Wykrota
Życie Uniwersyteckie. Wrzesień 2021, fot. Adrian Wykrota

Życie Uniwersyteckie. We wrześniowym wydaniu przedstawiamy zarówno dziesięcioro młodych naukowców z UAM, laureatów Stypendium Start – ich osiągnięcia i plany na przyszłość, jak i laureata tegorocznej Nagrody Naukowej Miasta Poznania – ekologa dr. hab. Michała Bogdziewicza.

 

Prof. Beata Messyasz mówi o projekcie realizowanym przez naukowców z Wydziału Biologii i Chemii UAM, PAN w Krakowie oraz Litewskiej Akademii Nauk polegającym m.in. na opracowaniu kombajnu, który będzie zbierać z powierzchni zbiorników wodnych nagromadzone sinice i glony, które zagrażają zdrowiu człowieka.

Dr Jacek Wendzonka przekonuje, że ule w dużych miastach szkodzą dzikim pszczołom, które wymierają na naszych oczach. Natomiast dr Paweł Michał Owsianny z Nadnoteckiego Instytutu, że rozsądne wprowadzanie pszczół miodnych na obrzeża miast służy edukacji społeczeństwa.

Entomolog prof. Marek Bąkowski trzykrotnie próbował dotrzeć do Mozambiku w czasie pandemii koronawirusa. Czy mu się udało? Warto sprawdzić.

Piszemy o prof. Krystynie Paluszyńskiej-Daszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji, której przypadł w udziale fascynujący życiorys. Odważna naukowczyni działała w AK, w latach 80. uratowała wielu młodych opozycjonistów przed więzieniem i przyczyniła się do tego, że prawda o morderstwie ks. Jerzego Popiełuszki wyszła na jaw.

Projekt Szkoła Nestorów to nowość na uniwersyteckiej mapie. Cykl wykładów prowadzonych przez naukowców tworzących historię UAM na najwyższym poziomie zainteresuje miłośników nauki. Autorami inicjatywy są prof. Kazimierz Przyszczypkowski i dr Izabela Cytlak z Zakładu Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej.

Rozmawiamy z Anną Schmidt-Fiedler, pasjonatką idei zrównoważonego rozwoju, innowacji i trendów społecznych, która na UAM jest odpowiedzialna za budowanie relacji z otoczeniem społecznymi, a także Michaliną Krakowiak, prezeską Kola Naukowego Przyrodników, jedną z obiecujących młodych badaczek na UAM.

Dr Lidia Poniży z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej bada rolnictwo w miastach – zjawisko coraz popularniejsze na Zachodzie i w Polsce. Miejscy rolnicy zapewnili dostawy świeżych owoców i warzyw w Londynie i w Nowym Jorku w czasie pandemii. Food forests to przyszłość rekreacji w miastach – czy w naszym kraju również?

O śmierci lodowców i innych skutkach globalnego ocieplenia opowiada dr Jakub Małecki z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Nowy numer dostępny pod linkiem: https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-9-2021

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.