Wersja kontrastowa

Życie Uniwersyteckie. Kwiecień 2021

Życie Uniwersyteckie. Kwiecień 2021, fot. Jagoda Haloszka
Życie Uniwersyteckie. Kwiecień 2021, fot. Jagoda Haloszka

Życie Uniwersyteckie - projekt ID-UB to temat wiodący kwietniowego wydania. Przyznanie Uniwersytetowi statusu Uczelni Badawczej jest jednym jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii UAM. 

Jak realizacja projektem ID-UB wpływa na pozycję zarówno uczelni, jaki i grup badawczych? Na to pytanie udzielają przedstawiciele zespołu zarządzającego projektem - prorektorzy prof. Przemysław Wojtaszek, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk oraz kierownicy POB-ów - prof. Leszek Skrzypczak z Wydziału Matematyki i Informatyki, prof. Witold Szczuciński z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, prof. Zofia Szweykowska-Kulińska z Wydziału Biologii, prof. Artur Stefankiewicz z Wydziału Chemii.

Nie jesteśmy niewolnikami list - twierdzi prof. UAM Mateusz Stróżyński, dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej, którego badacze publikują prace w wysokopunktowanych czasopismach. Dobry materiał warto publikować bez względu na punkty - uważa prof. Piotr Matczak z Wydziału Socjologii.

Prof. Jacek Nawrockiprof. Tomasz Grzyb z Wydziału Chemii, dr hab. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii i dr Katarzyna Marcisz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z publikowaniem w najbardziej prestiżowych wydawnictwach na świecie. 

 

Życie Uniwersyteckie. Kwiecień 2021

 

Rozmawiamy z matematykiem dr. Markiem Kalubą, byłym pracownikiem UAM, który razem z prof. Dawidem Kielakiem i prof. Piotrem Nowakiem rozwiązał problem dotyczący symetrii wszystkich symetrii, a także z prof. Hanną Mamzer o koncepcji One Health - jednego zdrowia.

Rektor prof. Andrzej Lesicki pisze o pracach nad federacją poznańskich uczelni, dr Łukasz Rogowski o kontynuowanych przez socjologów badaniach nad życiem codziennym Polaków w czasach pandemii.

Wracamy do badań naukowców, o których już pisaliśmy. Prof. Eliza Karmińska z Wydziału Neofilologii mówi o postępach nad tłumaczeniem pierwszego wydania Baśni braci Grimm, a dr Bartłomiej Graczykowski z Centrum NanBioMedycznego o badaniach nanomechanicznych hybrydowych membran fotomechanicznych. 

 

Więcej materiałów w kwietniowym numerze miesięcznika “Życie Uniwersyteckie”. Zapraszamy na www.uniwersyteckie.pl.

 

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.