Wersja kontrastowa

Studenci na Szlaku św. Jakuba

W projekcie uczestniczyło około 100 osób - studentów oraz pracowników dwudziestu uniwersytetów z całego świata.
W projekcie uczestniczyło około 100 osób - studentów oraz pracowników dwudziestu uniwersytetów z całego świata.

Relacja z udziału studentów Turystyki i Rekreacji w drugiej edycji międzynarodowego projektu "Cele zrównoważonego rozwoju, turystyka i prawa człowieka: innowacje i zawody przyszłości na Szlaku św. Jakuba"        

W dniach 24 - 30 października 2019 r. pięcioro studentów kierunku Turystyka i Rekreacja Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych: Adam Chudziński, Maria Frankowska, Aleksandra Krajewska, Kamila Kruszczak oraz Kacper Otto pod opieką merytoryczną dr Ilony Potockiej wzięło udział w drugiej edycji międzynarodowego projektu "Cele zrównoważonego rozwoju, turystyka i prawa człowieka: innowacje i zawody przyszłości na Szlaku św. Jakuba" ("SDGs, Tourism and Human Rights: Innovation and the jobs of the future on the Camino de Santiago"). Głównymi organizatorami była grupa Helsinki-España University Network, działająca na rzecz obrony praw człowieka, Światowa Organizacja Turystyki UNWTO oraz Uniwersytet Santiago de Compostela, który gościł uczestników w swoich murach. W projekcie uczestniczyło około 100 osób - studentów oraz pracowników dwudziestu uniwersytetów z całego świata.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, projekt składał się z kilku etapów. W pierwszym etapie, on-line, studenci mieli za zadanie zapoznać się z materiałami umieszczonymi na platformie Uniwerystetu Santiago de Compostela, dotyczącymi tematyki projektu, a także przygotować projekty innowacyjnych produktów turystycznych do wdrożenia na Szlaku św. Jakuba. Drugi etap realizowany był już w Hiszpanii. W ciągu pięciu dni uczestnicy pokonywali odcinek ponad 100 km, pielgrzymując do Santiago de Compostela czterema różnymi szlakami: francuskim (Camino Francés), północnym (Camino Norte), portugalskim (Camino Portugués) oraz szlakiem Camino Sanabrés. Grupa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wędrowała szlakiem Camino Norte wraz ze studentami z Uniwersytetu Karola III oraz Comillas z Madrytu, Uniwerystetu Santiago de Compostela oraz Sant’Anna Scuola Universitaria Superiore w Pizie.

Na Szlaku św. Jakuba

 

Trudy wędrówki z plecakami, noclegi w wieloosobowych salach schronisk pielgrzymich (tzw. albergue de peregrinos), wspólne posiłki bazujące na tradycyjnych, galicyjskich potrawach, sprzyjały integracji i nawiązywaniu nowych przyjaźni. Oprócz niekończących się rozmów w języku angielskim i hiszpańskim, podczas wędrówki studenci mieli również za zadanie zweryfikować projekty produktów turystycznych i ocenić czy są one możliwe do wdrożenia. Po dotarciu do Santiago de Compostela i zakwaterowaniu w schronisku był czas na spacer po mieście, czy zwiedzanie Katedry św. Jakuba, a uczestnicy, którzy wędrowali również w celach duchowych mogli pomodlić się przy grobie Świętego.Ostatnim etapem był aktywny udział w Forum w dniu 30 października, które odbyło się na Wydziale Filozofii Uniwersytetu w Santiago de Compostela. Studenci wysłuchali kilku referatów przygotowanych przez pracowników uczelni oraz organizatorów, dotyczących tematyki projektu, a także zaprezentowali zweryfikowane na Szlaku św. Jakuba projekty produktów turystycznych.  Zwieńczeniem Forum było podpisanie Deklaracji Studentów związanej z celami zrównoważonego rozwoju (Agenda 2030) oraz poszanowaniem praw człowieka

Na szlaku św. Jakuba
Na szlaku św. Jakuba

Udział w projekcie był niewątpliwe okazją do poszerzenia swoich horyzontów, zdobycia  wiedzy i doświadczeń, a także nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.

Wydarzenia Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.