Prof. Hubert Orłowski doktorem honoris causa UW

Obraz

Miło nam poinformować, że prof. Hubert Orłowski wieloletni pracownik Instytutu Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu, wybitny znawca literatury niemieckiej, światowej sławy germanista został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. Maria Kłańska w recenzji dorobku prof. Huberta Orłowskiego pisała: „Wszystkie osiągnięcia naukowe i edytorskie Huberta Orłowskiego mają charakter w najwyższym stopniu oryginalny, często wręcz nowatorski […]. Każda z jego monografii zapoczątkowała żywą dyskusję w zbiorowości naukowej, w wypadku prac niemieckojęzycznych także albo nawet w pierwszym rzędzie zagranicznej […]. Cieszą się nie tylko rozgłosem, ale i wielkim uznaniem krytyki i czytelników.”

Profesor jest jednym z czołowych europejskich germanistów i współtwórcą Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej. Profesor Orłowski pełnił szereg funkcji na UAM, m.in.: w latach 1982-1984 był prorektorem w ekipie Rektora Zbigniewa Radwańskiego wraz z prorektorami: prof. Andrzejem Kwileckim, prof. Stefanem Paszycem i doc. Jackiem Trojankiem.

W latach 1972-1975 był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Filologicznym, a w latach 1975-1984 – dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej. Ponadto pełnił funkcję członka wielu ciał kolegialnych, a za swoją działalność naukową i organizacyjną został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Krzyżem Komandorskim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Honorowy Republiki Austrii I Klasy za zasługi dla nauki i sztuki czy Złotym Medalem Goethego Instytutu Goethego w Monachium. Profesor Hubert Orłowski jest Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Obecnie pełni funkcję Rektora Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.

Czytaj też: Prof. Hubert Orłowski z medalem Homini Vere Academico

Wydarzenia Wydział Neofilologii