Nie żyje prof. Jan Sandorski

fot. Radio Poznań
Obraz

28 grudnia zmarł nagle prof. Jan Sandorski  polski prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, profesor zwyczajny nauk prawnych, emerytowany pracownik Zakładu Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji.

W 1962 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w tym samym roku został pracownikiem naukowym tamże, a w 1967 uzyskał stopień naukowy doktora. Na Wydziale funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego od 1978 do 1984. Od 1996 do 1999. Wykładał również na zagranicznych uczelniach: Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Ahmadu Bello (Nigeria), Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie (Słowacja), Państwowy Uniwersytet w Irkucku (Rosja).

Był specjalistą prawa międzynarodowego, praw człowieka, stosunków polsko-niemieckich. W 2008 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Udzielał się jako ekspert Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do 2013 zasiadał w Doradczym Komitecie Prawnym MSZ, był doradcą polskiej delegacji na sesje Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Przyjaciół ONZ.

W dorobku naukowym profesora znajduje się ponad 150 monografii, artykułów i ekspertyz, w tym m.in. takich fundamentalnych jak: "Nieważność umów międzynarodowych", "Międzynarodowa ochrona praw człowieka a HIV/AIDS", "Opieka dyplomatyczna a międzynarodowa ochrona praw człowieka", "Nie deptać prawników" oraz szereg publikacji dotyczących Poznańskiego Czerwca 1956.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 2 stycznia o godz. 12.00 na cmentarzu Parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Jasna Rola 43 w Poznaniu.
Wydarzenia Wydział Prawa i Administracji