Na Forum o dostępności uczelni

Około 100 osób ze szkół wyższych z całego kraju spotkało się na VI Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób  Niepełnosprawnością. Dwudniowe wydarzenie organizowane przez Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UAM odbywa się w Collegium Historicum na Kampusie Morasko.

- To wydarzenie jest wyjątkowe m.in. ze względu na formę, ponieważ po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na eksperyment w postaci konferencji hybrydowej - powiedziała jedna z organizatorek - Anna Rutz, Pełnomocnik ds. Osób z Niepełnosprawnością UAM.

W zeszłym roku Forum odbyło się całkiem online ze względu na pandemię, teraz przynajmniej część uczestników mogła przyjechać do Poznania, spotkać się osobiście i odnowić kontakty.

Forum promuje innowacyjne rozwiązania w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnia wiedzę i podnosi świadomość na temat ich funkcjonowania w szkolnictwie wyższym. W czasie trwających dwa dni prelekcji i dyskusji uczestnicy będą poruszać m.in. na tematy związane z pandemią - nauczaniem zdalnym czy kondycją psychiczną studentów oraz zarządzaniem dostępnością na uczelniach.

Do problematyki tegorocznej edycji wydarzenia nawiązała Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Joanna Wójcik otwierając Forum:

- To miejsce na dyskusję merytoryczną, dzielenie się dobrymi praktykami na przyszłość. Już czas pomyśleć o zrównoważonym powrocie do tradycyjnego kształcenia, w którym będziemy inspirować się doświadczeniami z okresu pandemii..

Podczas Forum wystąpią także goście z zagranicy, którzy opowiedzą o dostosowaniu studiów matematycznych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Wydarzenie zamknie panel dyskusyjny “Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy a pandemia COVID-19" z udziałem Basa van der Hama z Wydziału Anglistyki, Szymona Hejmanowskiego, psychologicznego konsultanta ds. trudności w procesie studiowania na UAM.

Warto dodać, że część z rozwiązań ustalonych na poprzednich edycjach Forum udało się się wprowadzić w życie. - Na kanwie m.in. tamtych dyskusji powstała Komisja ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy KRASP zainicjowana przez prof. Janinę Filek z Krakowa - informuje Anna Rutz

Obrady Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób  Niepełnosprawnością są transmitowane z napisami w czasie rzeczywistym i tłumaczone na język migowy.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu POWR.03.05.00-00-A095/19 „Uczelnia otwarta dla wszystkich uczelnią na miarę XXI wieku” z funduszy europejskich POWER.