Wersja kontrastowa

LEGO® Education Innovation Studio już działa

Na Wydziale Matematyki i Informatyki oficjalnie otworzono LEGO® Education Innovation Studio czyli miejsce, które da uczniom, nauczycielom i studentom inspirujące doświadczenie edukacyjne. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedynym polskim ośrodkiem akademickim, w którym powstało studio innowacji.

 

LEGO® Education Innovation Studio to oddzielne pomieszczenie wyposażone tylko w koncepcje edukacyjne LEGO® Education, które bazuje na koncepcji praktycznego ujęcia procesu dydaktycznego wyzwalającego u dzieci autentyczny zapał do odkrywania. Inżynierowie oraz naukowcy, którzy jutro będą zmieniać świat, siedzą dzisiaj w szkolnych ławkach i czekają na inspirujące, pobudzające i aktywizujące zadania.

- LEGO® Education Innovation Studio przeznaczone jest dla każdego. Dla dzieci, ponieważ będziemy zapraszali na zajęcia, dla nauczycieli, ponieważ chcemy z nimi współpracować. Po trzecie i najważniejsze: dla naszych studentów. Chcemy, aby przyszli nauczyciele w cyklu kształcenia nie przekazywali tylko encyklopedyczną wiedzę, ale również umieli zainteresować uczniów – podkreślił prof. Marek Nawrocki, prorektor UAM ds. informatyzacji oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Studio będzie również pełniło funkcję badawczą, eksperci pracujący tutaj starają się rozwinąć teoretyczne i praktyczne aspekty zastosowania metod LEGO® Education w nauczaniu w szkołach, uwzględniając wyzwania z jakimi nauczyciele muszą mierzyć się na co dzień. Choć na razie działania związane z LEGO® Education Innovation Studio skupiają się na Wydziale Matematyki i Informatyki pomysłodawcy chcą, aby w projekt zaangażowały się również pozostałe jednostki UAM-u.

- Klocków jest na tyle dużo, że nie zabraknie dla nikogo. Dzięki LEGO możemy przeprowadzać doświadczenia z zakresu fizyki, pneumatyki, a także będziemy stawiać pytania z zakresu informatyki czy matematyki. Wykorzystanie klocków LEGO pozwala nam na zorganizowanie  lekcji w zupełnie inny sposób, która staje się miejsce nam zabawę, a także miejscem na stawianie problemów, a także na pracę w grupie - mówiła dr Edyta Juskowiak, menadżer Lego Education Innovation Studio.

Czytaj także: LEGO® na UAM

W pokoju pełnym klocków LEGO odbywać się będą także seminaria i warsztaty doskonalące nauczycieli i studentów, lekcje otwarte i prowadzone przez studentów kierunków nauczycielskich, praktyki studenckie, warsztaty dla uczniów, turnieje LEGO, a także cykliczne spotkania sieci Ambasadora Przyjaznej Edukacji.

LEGO® Education Innovation Studio

 

Otwarciu towarzyszyła konferencja edukacyjna „LEGO® Education Innovation Studio – przestrzeń do nauki, pracy i zabawy. Przyjdź, Zainspiruj się, Rozwijaj…”, w ramach której przeprowadzone zostaną lekcje pokazowe z przedszkolakami i uczniami. W części wykładowej debatujący skupiają się na znaczeniu współczesnej edukacji i tym, na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze metod kształcenia uczniów.

- Badania pokazują, że 65% uczniów będzie pracowało na stanowiskach pracy, które jeszcze nie istnieją. Choć trudno przewidzieć jak będzie wyglądał świat za 15-20 lat to naszym zadaniem jest przygotować do niego uczniów. W erze sztucznej inteligencji niezbędne będzie holistyczne wykształcenie, łączące zarówno umiejętności interpersonalne, społeczne, komunikację i inteligencję emocjonalną jak i obliczenia, programowanie, czy projektowanie- podkreślają organizatorzy konferencji.

Natomiast w części warsztatowej pod okiem trenerów Akademii LEGO® Education, nauczyciele mieli okazję doświadczyć lekcji z perspektywy uczniów i przekonać się, jak za pomocą prostych rozwiązań, dostosowanych do każdego poziomu edukacyjnego, można rozwijać kluczowe kompetencje, rozbudzając jednocześnie zaangażowanie i entuzjazm do nauki.

 

Wydarzenia Wydział Matematyki i Informatyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.