Już za miesiąc będzie nowa strona UAM

Prorektor prof. Tadeusz Wallas
Obraz

To znakomita wiadomość dla wszystkich zwolenników e-informacji, obecnych i przyszłych studentów. To także bardzo dobra wiadomość dla całego Uniwersytetu. Pierwszego października zostanie uruchomiona nowa strona internetowa UAM.

Jak informuje profesor Tadeusz Wallas, który jest szefem Zespołu ds. Wdrożenia Nowego Serwisu WWW UAM, będzie ona całkowicie responsywna, a zatem dostosowana również do urządzeń mobilnych, takich jak telefony i tablety.

By jednak zapewnić sobie swobodne korzystanie z nowoczesnej strony internetowej i poprawne wyświetlanie wszystkich elementów nowego serwisu już teraz trzeba podjąć pewne działania.

- Konieczne jest samodzielne wykonanie aktualizacji przeglądarek lub zgłoszenia takiej potrzeby u pracownika wsparcia IT w jednostce organizacyjnej – mówi Prorektor. -  Strona będzie kompatybilna z najpopularniejszymi przeglądarkami w następujących wersjach: Chrome 56+, Firefox 52+, Safari 10+, a także IE 11+ i Edge 14+. Zdaniem naszych informatyków, aktualizacja jest konieczna, ponieważ starsze przeglądarki internetowe nie dają możliwości wykorzystania wszystkich zastosowanych technologii.

Obecnie przygotowywany jest serwis główny Uniwersytetu oraz strona jednego z wydziałów.

- Po wdrożeniu tej ostatniej – mówi profesor Wallas - również pozostałe będą miały możliwość migracji na nowy system zarządzania treścią. To jednak dopiero początek zmian. Uspokajam, że te dotyczące tzw. Portalu Pracownika, będą wdrożone w drugim etapie, tj. po uruchomieniu intranetu, który będzie usługą skierowaną do wewnątrz naszej organizacji. Ta część prac jest koordynowana przez prorektora ds. informatyzacji oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prof. Marka Nawrockiego.

Utworzenie nowej witryny UAM wiąże się oczywiście z koniecznością migracji treści. Zespół prowadzony przez profesora Tadeusza Wallasa opracował jednak nowy sposób ich ,,sprzedaży na stronie’’. Przy konstruowaniu tzw architektury strony www posiłkowano się wynikami badań potrzeb internautów. Wzorowano się też na innych istniejących już serwisach. Szczególnie tych, które wciąż zwiększają swoje zasięgi.

- W związku z tym, część z dotychczasowej zawartości portalu nie będzie dostępna na projektowanej stronie internetowej – mówi szef Zespołu - Jednak do końca bieżącego roku, obecny serwis będzie funkcjonował równolegle, ale pod innym adresem.

Warto też dodać, że zakres prac przy nowej stronie stronie www.amu.edu.pl zakłada realizację wielu zadań, a część z nich – dotycząca między innymi aktualizacji systemu zarządzania treścią, zmian w infrastrukturze, a także utworzenia i publikacji nowego serwisu Biuletynu Informacji Publicznej (bip.amu.edu.pl) – została już z sukcesem zrealizowana.

- Przypomnę, że w styczniu bieżącego roku, JM Rektor prof. Andrzej Lesicki, powołał zespół projektowy, który realizuje wyżej przedstawione zadania – mówi profesor T. Wallas. -  Uruchomienie nowego serwisu www stało się pilną koniecznością ze względu na archaiczność dotychczasowych rozwiązań, kwestie bezpieczeństwa, a także wizerunek UAM w Polsce i za granicą. Nasza uczelnia rozpocznie więc obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego z serwisem opracowanym zgodnie z najnowszymi standardami i trendami, dostosowanym do obowiązujących przepisów prawnych i potrzeb różnych użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami, w nowej szacie graficznej i oferującym nowe możliwości.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie