Archiwum UAM pokazuje świadectwa dojrzałości

fot. Archiwum UAM
Obraz

Przedwojenne świadectwa dojrzałości studentów Uniwersytetu Poznańskiego można oglądać na wystawie w Archiwum UAM na Morasku. Unikalne dokumenty pochodzą ze szkół działających w trzech zaborach.

Tym razem Archiwum UAM przygotowało ekspozycję przedstawiającą dokumenty, które nie powstały na UP, ale są przechowywane w archiwalnym zasobie.

fot. Archiwum UAM

Na wystawie „Świadectwa dojrzałości studentów UP 1919-1939 – różne – ciekawe - niezbędne” pokazano świadectwa maturalne uzyskane przez absolwentów gimnazjów, liceów, szkół handlowych i innych szkół działających na terenach trzech zaborów. Były one niezbędne, aby zostać studentem UP. Kandydaci na studenta kończyli szkoły np. w Kaliszu, Częstochowie, Kielcach, Łodzi, Tarnowie, Snopkowie, Rzeszowie, Włocławku, Poznaniu.

Czytaj też: Studenci UP w Powstaniu Wielkopolskim

Najstarsze świadectwo prezentowane na wystawie pochodzi z 1912 roku, najmłodsze z 1936 roku.

Zapraszamy na wystawę do budynku Archiwum UAM, które od kilku tygodni funkcjonuje przy ul. Wszechnicy Piastowskiej 2.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie