Znamy laureatów ósmej edycji konkursu SONATINA!

Dr Nahir Vadra Garcia z Wydziału Chemii
Obraz

Wśród 35 laureatów znaleźli się również naukowczyni i naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr Hanna Maria Stachowiak-Dłużyńska, dr inż. Natalia Majewska, dr Joanna Tomczyk, dr Aleksander Jędrzej Domosławski i dr Nahir Vadra Garcia (na zdjęciu).

Dr Aleksander Jędrzej Domosławski z Wydziału Filozoficznego zrealizuje projekt "Zagadki zróżnicowania modalnego".

Dr Joanna Tomczyk otrzymała finansowanie na projekt "Rola wdzięczności wzbudzanej wielokomponentową interwencją w poprawie zdrowia psychicznego pacjentek z rakiem piersi".

Dr inż. Natalia Majewska przeprowadzi projekt "Korelacja strukturalno-luminescencyjna w luminoforach aktywowanych metalami przejściowymi do zastosowań w bliskiej podczerwieni".

Dr Hanna Maria Stachowiak-Dłużyńska z Wydziału Chemii wykona projekt "Kompleksy Kobaltu i Żelaza z Ligandami Aminofosfinowymi: Projektowanie Katalizatorów Do Syntezy Organicznej i Metaloorganicznej".

Dr Nahir Vadra Garcia z Wydziału Chemii uzyskała środki na projekt "Racjonalne projektowanie wielofunkcyjnych ciekłych kryształów dla materiałów reagujących na bodźce zawierających polioksometalany".

SONATINA to konkurs, w którym młodzi naukowcy mogą starać się o fundusze na realizację projektów z zakresu badań podstawowych i aplikacyjnych. W tej edycji konkursu kierownikami projektów mogli być naukowcy, którzy otrzymali stopień doktora w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2024 roku.

Ważnym elementem grantu SONATINA jest sfinansowanie pełnoetatowego zatrudnienia młodego naukowca w jednostce na terenie Polski. Jest jeden warunek – musi to być inny podmiot niż miejsce uzyskania przez niego stopnia doktora. Laureat SONATINY musi obowiązkowo odbyć staż zagraniczny trwający od 3 do 6 miesięcy. W kosztorysie projektu mogą się także znaleźć środki na prowadzenie badań, np. na wynagrodzenia dodatkowe dla wykonawców, zakup materiałów i sprzętu, wyjazdy, wizyty i konsultacje.

W ósmej edycji konkursu SONATINA młodzi naukowcy złożyli 236 wniosków o łącznej wartości niemal 197 milionów złotych. Po przeprowadzeniu pełnej procedury oceny przez zespoły ekspertów, finansowanie otrzymało 35 projektów o łącznej wartości 31,3 mln zł. Liczbowy wskaźnik sukcesu w tej edycji SONATINY wyniósł niemal 15%.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie