Zmarł prof. Wojciech Łączkowski

Prof. Wojciech Łączkowski Fot. Adrian Wykrota
Obraz

Smutna wiadomość. W wieku 90 lat zmarł prof. Wojciech Łączkowski absolwent i wieloletni pracownik Wydziału Prawa i Administracji. W trakcie swojej długiej drogi zawodowej był prodziekanem i dziekanem tego Wydziału a w 1981 r. został wybrany  prorektorem UAM.  W 1992 r., w uznaniu dla naukowych dokonań, mianowany zostaje profesorem zwyczajnym.

Profesor opublikował blisko 200 prac, był promotorem w kilkuset przewodach magisterskich, 15 przewodach doktorskich, a pod jego kierunkiem zakończono przewody habilitacyjne profesora Eugeniusza Teglera, późniejszego dziekana Wydziału Prawa na Uniwersytecie Szczecińskim oraz profesora Andrzeja Gomułowicza. Był także recenzent w wielu przewodach o nadanie tytułu doktora honoris causa, procedurach habilitacyjnych, rozprawach doktorskich i publikacjach naukowych.

Profesor pełnił również bardzo ważne funkcje państwowe, w tym między innymi sędziego Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej i członka Rady Polityki Pieniężnej. Udzielał się, jako aktywny członek, w wielu korporacjach uczonych, w tym w Komitecie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk czy Międzynarodowym Instytucie Finansów Publicznych. Był też członkiem wielu organizacji.

Prywatnie Pan Profesor był mężem, ojcem pięciorga dzieci oraz dziadkiem. To właśnie swoim wnukom przekazał pasję żeglarską. Prof. Łączkowski był kapitanem żeglugi wielkiej jachtowej.

Gdy w 2022 roku Jej Magnificencja Rektor wręczała mu Medal Homini Vero Academico na koniec swojego przemówienia zacytował wiersz Tadeusza Różewicza „Czas na mnie”:

więc to już
wszystko
mamo

tak synku
to już wszystko

a więc to tylko tyle

tylko tyle

więc to jest całe życie.

Wydarzenia Wydział Prawa i Administracji