Wrześniowy numer Życia Uniwersyteckiego już dostępny

Życie Uniwersyteckie. Wrzesień 2023

Szanowni Państwo, wrześniowy numer „Życia Uniwersyteckiego” jest już dostępny zarówno w wersji drukowanej, jak i na stronie www.uniwersyteckie.pl  Zapraszamy do lektury, a oto kilka tematów z najnowszego wydania.

• To jest niesamowity rok dla UAM. W krótkim czasie nasze naukowczynie zostały autorkami „Nature”. Najpierw był debiut prof. UAM Agnieszki Janiak, a teraz w najbardziej prestiżowym czasopiśmie naukowym świata zadebiutowała UAM Beata Messyasz. Na łamach „Życia” opowiada o swoich badaniach nad zawartością mikroplastiku w wodach śródlądowych.
  • Wszystko kiedyś się zaczyna i kiedyś się kończy. Odejście na emeryturę UAM Krzysztofa Podemskiego z pewnością zakończyło pewien etap w życiu jednego z najbardziej znanych socjologów, ale otworzyło też nowy… O jego naukowej ścieżce i nie tylko przeczytacie w rozmowie z Marią Rybicką.
  • Uroczystość nadania doktoratu honoris causa UAM Orhanowi Pamukowi porównać można jedynie do podobnego wyróżnienia dla Wisławy Szymborskiej. Tego dnia w Sali Lubrańskiego było magicznie, a sam pisarz przyciągnął tłumy.
  • W najnowszym numerze miesięcznika piszemy także o odkryciu zespołu UAM Roberta Przekopa, które może zrewolucjonizować produkcję spersonalizowanych leków. Podobnie rewolucyjny charakter ma sukces zespołu prof. UAM Eleny Kleniny, która w Novae „dokopała się” do rezydencji króla Gotów, Teodoryka Wielkiego.
  • Na łamach także wypowiedzi pracowników UAM na temat pilotażu systemu motywacji, ocen i rozwoju kompetencji pracowników, prowadzonego przez zespół Sekcji Rekrutacji oraz Rozwoju Zawodowego Pracowników. Piszemy też o tym, jakie wnioski płyną z badań i co nas czeka w najbliższych miesiącach.
  • Wśród bohaterek i bohaterów wydania są też: Agnieszka Gromkowska-Melosik z doktoratem honoris causa, prof. Sławomira Wronkowska z książką o „Gandhim” oraz ozłocona Julia Walczyk-Klimaszyk. Profesor Henryk Koroniak opowiada o fluorze, a prof. UAM Andrzej Gulczyński o przyszłości Muzeum UAM. To nie wszystko! Zapraszamy do lektury.

Link do numeru: https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-9-2023

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie