Sprawa DS Jowita

W poniedziałek, 11 grudnia, Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska spotkała się z dziennikarzami na konferencji prasowej dotyczącej sytuacji w DS Jowita. Podczas konferencji Rektorka UAM przedstawiła zebranym dziennikarzom odpowiedź na 3 postulaty okupujących.

1. W sprawie przywrócenia DS Jowita po remoncie do funkcji akademika, prof. Bogumiła Kaniewska poinformowała, że uczelnia wystąpiła dwukrotnie do Ministerstwa Edukacji i Nauki z wnioskiem o sfinansowanie remontu DS Jowita. Odpowiedź jest negatywna.  Uniwersytet będzie kontynuował rozmowy w tej sprawie po powołaniu nowego Ministra Nauki, a równocześnie prowadzi rozmowy z przedstawicielami miasta Poznania na temat współpracy przy remoncie lub budowie nowego akademika w centrum miasta.

2. Pani Rektor przypomniała także protestującym, że nie podjęła na razie decyzji o sprzedaży budynku i zadeklarowała, że do końca tej kadencji (1.09.2024 r.) takiej decyzji nie podejmie, a dalsze losy budynku uzależnione są od wyników prowadzonych aktualnie rozmów. Poinformowała równocześnie, że zgodnie z zarządzeniem z 1 grudnia, od 1 stycznia 2024 roku budynek DS Jowita będzie niemal w całości wyłączony z użytkowania.

3. W sprawie uchwalenia planu powiększenia zasobu mieszkaniowego UAM, Pani Rektor odpowiedziała, że uczelnia ma w planach budowę drugiego domu studenckiego na Morasku, przebudowę i rozbudowę domu studenckiego Hanka oraz inwestycje i modernizacje budynków UAM, w tym dokończenie remontu DS Babilon. Plan zakłada zatem powiększenie bazy mieszkaniowej o kolejnych 400 miejsc, jest on jednak uwarunkowany pozyskaniem środków ze sprzedaży DS Jowita.

4. W sprawie publicznych stołówek i pokoi socjalnych na wydziałach, Pani Rektor przypomniała, że pokoje socjalne oraz tzw. strefy relaksu funkcjonują już w tej chwili w wielu jednostkach uczelni i zadeklarowała wsparcie finansowe i merytoryczne w zakresie ich doposażenia. Jak podkreśliła, obecna sytuacja finansowa UAM nie pozwala na złożenie obietnicy otwarcia stołówki studenckiej prowadzonej i dofinansowanej przez uczelnię. Problem wymaga rozwiązania systemowego na szczeblu ministerstwa.

W spotkaniu udział wzięli także Prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Joanna Wójcik, Prorektor ds. kadr i rozwoju prof. Tadeusz Wallas oraz Kanclerz UAM dr Marcin Wysocki.

Zapis konferencji prasowej dostępny jest na kanale UAM na YouTube:

Rano 13 grudnia Pani Rektor prof. Bogumiła Kaniewska, udała się ze współpracownikami do DS Jowita aby porozmawiać z osobami okupującymi budynek. Po tym spotkaniu odbył się briefing prasowy, który był transmitowany.

Zapis spotkania jest dostępny na kanale UAM na YouTube:

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie